Röportajlar Spor

Gus Kenworthy Kendisine “Gay Kayakçı” Denilmesini Umursamıyor!

GMag
Yazar: GMag

Gus Kenworthy, 2015’de gay olarak ortaya çıkmanın sonuçlarından korkmuştu, ancak Amerikan kayakçı kararının beklenmedik desteğe yol açtığını söyledi.

Soçi’deki kayak pistinde bir olimpik gümüş madalya kazanan Kenworthy, ESPN The Magazine’e aksiyon sporları yapan ilk açık eşcinsel atlet oluşunu anlattı.

Colorado’daki kış merkezinden telefonla Reuters’e verdiği demeçte şunu söyledi;

“En kötü senaryo için kendimi hazırladım. Bana cephe alınacağını düşünüyordum.”

Kenworthy zaten çok destekleyici olan ailesine ve arkadaşlarına gerçeği söylemişti. Onların desteği, aynı zamanda eşcinsel olarak ortaya çıkmaktan korkan diğer genç erkek ve kadınlara ilham kaynağı olma arzusuyla Kenworthy’yi bu kararı vermeye itti.

“Özgün olduğum için kendimi çok daha iyi hissedeceğimi biliyordum ve belki diğer gençlere yardımım olur diye düşündüm. Profesyonel sporlarda ya da amatör sporlarda ya da sadece kendileri olmaktan korktukları ortamlarda bulunan diğer insanlara yardım edebileceğini düşündüm.”

Eşcinsel olduğunu açıkladıktan sonra, Kenworthy’nin telefonu susmak bilmedi.

“Beklemediğim kadar çok destek aldım. Mutluluktan ağlıyordum. Kendimi en kötü senaryoya hazırlamıştım ancak düşündüklerimin tam tersini yaşadım.”

Yamaçlarda yaptığı onca başarılara rağmen Kenworthy, birçok kişi tarafından “gay kayakçı” olarak biliniyor. O, bu etiketten kaçınmak yerine bütün LGBT bireylere kucak açmayı tercih ediyor. Bütün LGBTlere ilham kaynağı olmak istediğini belirtiyor.

Olimpiyatlarda altın madalyayı kazanırsa “dünyanın tepesindeki gay erkek” olacağını ve kendisini bundan başka daha fazla mutlu edecek bir şey olmadığını söylüyor.

“Olimpiyatlarda, ülkemizi temsil ediyor olmak harika bir fırsat, ancak ben ülkemizin yanı sıra LGBT bireyleri de temsil ediyor olmaktan gurur duyuyorum. Bu sorumlulukla birlikte gelen baskılar var ve şu anda LGBT topluluğuna karşı sorumluluğum olduğunu düşünüyorum. Yoluma, örnek olarak devam etmek istiyorum ve elimden gelen her çocuk için bir ilham kaynağı olmak istiyorum.”

Kenworthy’nin Soçi’deki gümüş madalyasından sonra, ABD Olimpiyat takımı geri kalanıyla birlikte, ardından Başkan Barack Obama ile geleneğe uygun olarak Beyaz Saray’a gitmişlerdi. Bu, Kenworthy’nin “heyecan verici” olarak tanımladığı bir deneyimdi.

Kenworthy, bu arada Beyaz Saray’a davet edilecek olursa, kibarca reddedeceğini söyledi.

“ABD’yi temsil etmekten büyük gurur duyuyorum, ancak Trump ve kabinesinin politikalarını desteklemiyorum.”

Yorum Yaz