Dünya Haberler

Haham, Homofobik Olmadığını Ancak İsrail’in LGBTistan’a Dönüştüğünü Söyledi

GMag
Yazar: GMag

Hükümetten ödenek alan Ramat Gan Yeshiva Dini Eğitim Enstitüsü’nün dekanı, tanınan muhafazakar haham Yehoshua Shapira , homoseksüelliğin bir hastalık olduğunu ve İsrail’in daha çok LGBTistan gibi göründüğünü söyledi. 20.000’den çok öğrencisi olan Bar-Ilan Üniversitesi’nde de ders veren haham, aşırı sağcı bir konferansta konuşma yapıyordu.

Homofobik görüşleri seslendirenlerin, homofobik olarak görülmesinden de şikayet etti:

“Sağlık ve inanç hakkında bir şeyler söyleyenlerin fobisi olduğu, aşırıcı oldukları söyleniyor. Neden? Çünkü tüm insanlıktan ve Tevrat’tan temelini alan bir fikir belirtti diye.

Bu sorundan (homoseksüellik) müzdarip olan birçok kişiye yardım etmek için saatlerimi ayırdım. Ancak yayılan ve ele geçiren bir hastalık var. Daha çok LGBTistan’a benzeyen bir ülkeye dönüşüyoruz.”

Haham, o ve onun gibilerin de eşcinsel karşıtı fikirleri yüzünden ‘saldırıya’ uğramalarını da protesto etti.

“Homofobik veya aşırı değiliz. Çevremizdeki atmosfer LGBTistan’ken strese giriyoruz çünkü aklın sesini ifade ettiğimiz için dışlanıyoruz. Aklımız yüzünden bizden nefret ediyorlar.”

Haberlere göre, aktivistler hahamın dini okulunun önünde bir protesto düzenlediler. Sol-kanattan Meretz Partisi’nin lideri Zehava Galon, Başbakan Benyamin Netanyahu’yu Shapira’nın okulunu fonladığı için eleştirdi:

“Netanyahu yarına kadar ABD’de LGBT topluluğunu topluma dahil etmek hakkında istediği kadar konuşabilir. Ancak devlet bu hahamı desteklediği müddetçe haham, bir AIPEC konuşmasından daha fazla İsrail’i temsil edecek.”

Ayelet Shaked

Shapira geçen sene Adalet Bakanı Ayelet Shaked’e eşcinsel çiftlerin evlat edinmesini engellemek için yazılan bir mektubu imzalayan hahamlar arasındaydı. 

“Bu günlerde devletin geleneğini kutsal Tevrat’ımızdan alan insani ahlakı değiştirmek için sesler yükseliyor. Tevrat’ımız Musevilere ve tüm dünyaya yön gösteren bir işaret ışığı ve ahlaki pusula. Bu yüzden İsrail’de aile değerlerini güçlendirmek için teyakkuzda olmamız ve insani ahlaka, Musevilik’e değer veren bir kamusal alan sağlamamız uygundur.”

Anayasa Mahkemesi eşcinsel çiftlerin lehine karar verdi ve bu Haziran’dan itibaren bu alandaki eşcinsel ayrımcılığı yasaklandı.

 

Yorum Yaz