Dünya Haberler

Bir Rekorda 100.000 Kişi ile Helsinki Onur Yürüyüşü’nden Geldi!

GMag
Yazar: GMag

Organizatörler, cumartesi günkü Helsinki Onur Yürüyüşü’nde 100.000’den fazla insanın yürüdüğü tahmin ediyor ve bu sayı, son yıllarda bildirilen ortalama sayının yaklaşık üç katı kadar.

Finlandiya’nın başkentindeki yıllık yürüyüş, şehir merkezinde başladı ve konuşmacılar, DJ’ler ve sanatçılarla birlikte Kaivopuisto parkında bir parti ile bitirildi.

Organizatörler, rekor kalabalığın sayısını Facebook’tan bildirdi. Yürüyüş, insan hakları örgütü HeSeta tarafından düzenlendi.

Helsinki Onur Yürüyüşü’ndeki yıldızlar arasında trans popstar Dana International, şarkıcı Zühlke, indie grubu Fresh Tides, YouTuber ve şarkıcı Tuure Boeliu ve DJ Jytää ja Iskelmää yer aldı.

Helsinki polisi Twitter’da, etkinlikte hiçbir olay olmadığını bildirdi.

Fin lezbiyen ikonu Saara Aalto da etkinlikte özel bir performans sergiledi.

Helsinki Onur Etkinlikleri, 26 Haziran – 1 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi. Yürüyüş, 30 Haziran cumartesi günü yapıldı.

Bu yıl Eurovision’da Finlandiya’yı temsil eden şarkıcı Aalto ise şu açıklamaları yaptı;

Saara Aalto

“Lezbiyen olmaktan gurur duyuyorum ve tamamen lezbiyen olduğumu hissediyorum. Her zaman kendi akıl sağlığım üzerinde çalıştım. İnsanların kim olduğum ile ilgili düşüncelerini umursamadığımı her zaman çok iyi gördüm.”

Yorum Yaz