Haberler Transseksüel

Trans Kadının Hindistan’daki ‘Dillere Destan’ Düğünü Tarihe Geçti!

GMag
Yazar: GMag

Surya ve Ishaan K Shaan, Hindistan’da 34 milyon insanın yaşadığı Kerala eyaletinde çığır açan bir düğünle evlendi. 500’den fazla insanın katıldığı Thiruvananthapuram’daki Mannam Hall’da düzenlenen muhteşem tören, Hindistan’da transların evlenmesine izin veren bir yasanın geçmesinden sonra gerçekleşti.

“Artık resmen bir çiftiz, karı-kocayız ve dünyaya sevip evlenebileceğimizi gösteriyoruz.”

Çift geçen sene bir etkinlikte tanışıp çıkmaya başladı ve çabucak evlenmeye karar verdi.

Transseksüel Adalet Kurulu’nda yer alan Ishan:

“Birbirimizi yıllardık tanıyorduk ama arkadaş değildik. Altı ay önce Kozhikede’de bir programda tanıştık ve birbirimizi tanımaya başladık. Onun da bana aynı hisleri beslediğini bildiğimden ona evlenme teklif ettim.”

Ishan, mutlu güne varan yolculuğun acı verici olduğunu söyledi:

“Ebeveynlerimi incitmeyi hiç istememiştim. Bu yüzden Sabina’dan Irfaan’a olan yolculuğum uzun ve zordu.”

“Ailemin desteğini ve onayını istedim. Özellikle annemin. Bu yüzden babamın, annemin ve kız kardeşimin düğüne gelmiş olması beni çok mutlu etti.”

Ishan’ın annesi Shanipa şöyle konuştu:

“Kızımız olarak doğmuştu ama şimdi oğlumuz oldu. Ancak akrabalarımız durumu böyle görmüyor. Çok zorlaşabiliyor. Yerel cami yetkililerinden de bu evliliğin topluluğumuzda tanınmasını da bekliyoruz.”

Surya, ailesi tarafından desteklendiğini hissettiğini söyledi:

“Annem burada olamadı ancak Irfaan’la evliliğimde beni destekliyor. Dün gece gelip bize iyi dileklerini sundu. Ayrıca bana aynı bir annenin bakacağı gibi bakan Renju Renjiamma benimle.”

Trans hakları savunıcısı Maya Krishnan, evliliğin çok önemli bir an olduğunu söyledi.

“Bu transseksüel insanların topluluğu için tarihi bir an çünkü evlilik, evlat edinme yada onlara karşı işlenen suçlar hakkında hiçbir kanun yok.”

Bölgede trans hakları konusunda yavaş da olsa ilerlemeler oldu. 10 Mayıs’ta Pakistan parlamentosu Transseksüel İnsanların Haklarının Korunması kanunu adında bir kanun geçirerek transseksüellerin kendilerini kimlik kartları ve pasaport gibi tüm resmi belgelerde kadın, erkek veya transseksüel olarak tanımlamalarına olanak sağladı.

 

Yorum Yaz