Editörün Seçtikleri Sinema

HIV ve AIDS Hakkında Olağanüstü 11 Film

GMag
Yazar: GMag

1- Parting Glances

Bill Sherwood’un yazıp yönettiği 1986 yapımı müzikal tadında romantik-dram filmi, eşcinsellik ve AIDS hakkında önemli mesajlar veriyor. Filmin başrolünde Steve Buscemi bulunurken; kendisine John Bolger, Richard Ganoung gibi isimler eşlik ediyor. 

2- Dallas Buyers Club

2013’de Craig Borten ve Melisa Wallack’ın yazdığı, Jean-Marc Vallée’nin yönettiği Dallas Buyers Club; HIV ve AIDS’e dikkat çeken en iyi filmlerden. Başrollerine Akademi Ödülü kazandırmış bir film. Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto’nun başrollerini paylaşığı filmde; Matthew McConaughey En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanırken, Jared Leto da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. 1986’da HIV virüsü kapan rodeocu Ron Woodroof, 1992 yılına kadar kendisi gibi olanlar için büyük bir savaş verdi. Gerçek bir hikayeyi konu alan filmde Woodroof’un kendi yasadışı yöntemleriyle doktorların verdiği süreden daha fazla ayakta kalması ve FDA ile savaşını izliyeceğimiz filmde Jared Leto trans karakter rolüyle sahnenin tozunu attırıyor.

3- Love! Valour! Compassion!

Love! Valour! Compassion! filmi Joe Mantello tarafından yönetilen ve McNally’nin oyundan uyarlanan Terrence McNally’nin yazdığı 1997 yapımı bir film. Film; New York’ta Dutchess County’deki göl kenarında bir evde yazın hafta sonları toplanan sekiz eşcinsel erkeğin etrafında geçiyor ve burada AIDS’in yaygın olduğu bir dönemde hayatta kalmayı planlıyorlar.

Sahne oyunlarının pek çok ekran uyarlamasında olduğu gibi, senaryonun da çok sayıda değişikliği yapıldı ve bu film, Deauville Film Festivali’nde Büyük Özel Ödüle aday gösterilen Mantello’nın yönettiği tek teatral film olmaya devam ediyor.

4- Longtime Companion

Yönetmenliğini Norman Rene’nin yaptığı, Craig Lucas’ın yazdığı 1989 yapımı dram-romantik türündeki film, 20. yüzyılın en iyi AIDS temalı filmlerinden biri. Acı ve gerçek bir hikayeden yola çıkılan filmde iki eşcinsel erkeğin toplum baskısının yanı sıra, AIDS salgını yüzünden çektiği sıkıntıları konu alıyor. Hatta onların durumundakiler için bu hastalığa “Eşcinsel Kanseri” bile deniyor.

5- Precious

Orjinal adı Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire, yönetmenliğini Lee Daniels’ın yaptığı romantik drama türündeki film, Sapphire’nin 1996’da yayımlanmış ödüllü romanının sinema uyarlaması. Filmin başrollerinde; Paula Patton, Mariah Carey, Gabourey Sidibe, Lenny Kravitz, Mo’nique gibi isimler bulunuyor. Konu bakımından 16 yaşından 19 yaşına kadar babası tarafından tecavüze uğrayan ve annesi tarafından şiddet gören Harlemli genç bir kız işleniyor. Uzunca süre tüm bunları içinde gizleyen karakter ayrıca okuma yazma bilmiyor ve kendisini bekleyen acı sona kendini alıştırmaya başlıyor.

6- Philadelphia

Jonathan Demme’in yönetmenliğini yaptığı 1993 yapımı, başrollerini Tom Hanks ve Denzel Washington’un paylaştığı Philadelphia filmi; 1980’lerdeki AIDS salgınını konu alan dram türündeki en iyi filmlerden biri. Filmde eşcinsel bir avukat rolündeki Tom Hanks, AIDS olduğu gerekçesiyle işten atılır. Ancak bunu kaldıramayan avukat başka bir arkadaşıyla yani Denzel Washington ile patronlarına dava açarlar. Philadelphia, eşcinsellikle ilgili mesajları en iyi veren filmlerden biri olarak kabul edilir.

7- Gia

Michael Cristofer’in yönettiği 1998 yapımı filmde, Amerika’nın ilk top modeli olan Gia Marie Carangi’nin 17 yaşından başlayarak 1986 yılındaki ölümüne kadar geçen süredeki hayat hikayesi anlatılıyor. Gia’nın başarılarla, hayal kırıklarıyla, iniş-çıkışlarla dolu kariyerinden ilişkilerine kadar özel yaşamı tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seriliyor. Angelina Jolie’nin görülmeye değer performansı sayesinde tekrardan vücut bulan Gia’nın trajik hikayesinin anlatıldığı film, hem Angelina Jolie’ye hem de Faye Dunaway’e Altın Küre kazandırdı.

8- Test

1985 yıllarında San Francisco’da geçen film, AIDS’in ilk zamanlarını, ilk HIV testini ve sanatsal kariyeri filizlenmeye başlayan bir gayin hikayesini anlatıyor. Başrol Frankie, maskülenlikten uzak olduğu ve sahnede maço tavırlar sergileyemediği için iş arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalan bir modern dansçı. Frankie, olması gerektiği gibi bir erkek olmaya çabalayıp, aşkı bulmaya çalışırken; bir yandan da “test”i yaptırıp yaptırmama konusunda gelgitler yaşıyor. Oyuncu, karakterinin ruh halini çok güzel yansıtmış ve film etkileyici dans sahneleri içeriyor.

9- An Early Frost

An Early Frost filmi 1985’de John Erman’ın yönettiği bir dram… Başrollerinde Gena Rowlands, Ben Gazzara, Sylvia Sidney gibi isimlerin bulunduğu yapımın konusu, ailesinden eşcinsel olduğunu saklayan genç bir erkek. Ancak, sonunda AIDS olduğunu öğrenince sırrını artık saklayamayışının hikayesini izliyoruz.

10- The Living End

Luke gay bir serseri, Jon ise bir film eleştirmeni. Her ikisi de HIV pozitif. Birlikte, “F*ck the world” sloganı olan hedonistik, tehlikeli bir yolculuğa çıkıyorlar.

11- The Normal Heart

Tiyatro oyunu The Normal Heart’ın 2014 yapımı TV filmi uyarlaması olan yapıt; 80’li yıllarda salgın şeklinde yayılan AIDS virüsüne karşı başlattığı kampanyayla dikkat çeken aktivist yazar Ned Weeks’in hikayesini konu ediniyor. Ned Weeks, erkek arkadaşı Felix ile birlikte bu virüse ve insanların kafalarındaki AIDS imajına karşı esaslı bir başkaldırış öyküsünü ortaya çıkarırlar. Dünyaya göstermeye çalıştıkları şeylerden biri de insanların zannettiğinin aksine AIDS’in eşcinsel birliktelikten doğan bir hastalık olmadığı gerçeğidir. Ned Weeks, kendi adımlarıyla başlattığı bu mücadelede, hastalığa karşı savaşan bir grubu da kurarak önemli bir figüre dönüşür.

Yorum Yaz