Sağlık

HIV Pozitif Bireyler Yeniden Kondom Kullanmadan Seks Yapabilirler Mi?

GMag
Yazar: GMag

HIV Pozitif tanısı almış bir kişi tekrar kondom kullanmadan seks yapabilir mi?

Dr. Gary Cohan’a göre cevap evet, iyi bir anti-retroviral tedavi ve partnerin kullanacağı PrEP ilaçlar sayesinde küçük bir riskle uzun süreli partnerlerin kondom kullanmadan seks yapabileceğini açıklandı. HIV pozitif ve HIV negatif partnerlerden oluşan 700 kişilik bir grupla gerçekleştirilen çalışmada viral yükü 200 kopyanın altındaki HIV pozitif bireylerin kan yolu dışında HIV bulaştırma riskinin oldukça düşük olduğunu 5 yıl süren çalışma boyunca kanıtladı. Cohan HIV’e karşı profilaktik olarak kullanılan ilaçlar sayesinde sadece HIV’den korunulduğunu ancak kondom kullanmanın bütün cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı etkili olduğunu da ekledi.

Dr. Cohan sadece viral yükün tespit edilemez olmasının bulaşıcılığın bittiği anlamına gelmediğini ve toplumda bununla ilgili çok büyük bir yanılgı olduğunu, tespit edilemez duruma geldikten sonra yine de HIV negatif olan partnerin eğer kondom kullanmadan seks yapmaya karar verilmişse PrEP ilaçları kullanması gerektiğini belirtti.

Viral yükün tespit edilemez olması günümüzdeki laboratuvar şartların mililitredeki kanda belirli miktarın altında ise kontrol edememesinden kaynaklandığını ve bunun HIV’den tamamen arındırılmak anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Sonuç olarak tekrar soracak olursak HIV pozitif kişiler tekrar kondom kullanmadan seks yapabilecekler mi?

Bunun cevabı çok açık, bu tamamen iki tarafın da doktorlarıyla birlikte düşünüp alabileceği bir risk. HIV pozitif olan tarafın viral yükü tespit edilemez seviyede olsa da, HIV negatif olan taraf günlük PrEP ilaçlarını alıyor olsa da HIV dışında Hepatit, frengi, bel soğukluğu gibi pek çok riske karşı hala korumasızsınız demek. Bu yüzden tamamen size kalmış bir durum

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz