Araştırma Haberler

Homofobik Olan Ülkeler Milyarlarca Dolar Kaybediyor!

GMag
Yazar: GMag

Peter Tatchell Vakfı tarafından dün yayınlanan yeni bir rapor olan “Homofobinin Ekonomik Maliyeti”ne göre; homofobik yasaları olan ülkeler, turizm ve yatırımda kaybedilen fırsatlardan dolayı milyarlarca dolar kaybediyorlar.

Rapor, LGBT aktivisti Peter Tatchell ve Lord Fowler tarafından yayınlandı.

LGBT karşıtı mevzuata sahip ülkelerin turizm, yardım ve yatırımdan milyarlarca dolar kaybettiği savunuluyor. 

İnsan hakları savunucusu Tatchell, vakfının eşcinsel karşıtı yasalar üzerindeki ekonomik etkilere odaklanmaya karar verdiğini, çünkü ekonomiden de bahsetmenin, yalnızca insan haklarını tartışmaya çalışmaktan daha fazla etkiye sahip olduğunu söyledi.

“Birçok ülkede, hükumetlerin insan hakları argümanlarını dinlemediğini gördük. Bunun için belki de ekonomik sebeplere daha açık olabileceklerini düşündük.”

FIFA Dünya Kupası öncesinde Rusya’da tutuklandıktan sonra İngiltere’ye yeni gelmiş olan Tatchell, “ekonomik tartışmayı denediğimiz yerde daha fazla dikkat topladık” dedi.

Küresel LGBT seyahat piyasası 211 milyar dolar değerinde ve yükselen “gay dostu” ülkeler, pazarın aslan payını ele geçirerek değer kazanıyor.

Dünyadaki LGBT tatilcileri için en gözde yerler, hepsi LGBT dostu olan Avustralya, Kanada, Fransa, İngiltere ve ABD.

Pazar araştırması şirketi OUTNow tarafından 2016 yılında derlenen verilerin kullanıldığı raporda; küçük, gelişmekte olan ülkelerin LGBT karşıtı mevzuatlara sahip olma riskinin en yüksek olduğu belirtiliyor.

Avrupa, Amerikalı LGBT çiftler için en iyi balayı ülkelerine sahip ve lüks seyahat firması Kuoni, balayı rezervasyonlarının 2011 ile 2016 arasında %279 arttığını bildirdi.

Ancak sarsıcı bir şekilde, İngiliz Milletler Topluluğu’ndaki ulusların %70’inin hâlâ homofobik yasaları var.

Dış yardım ve kurumsal yatırımlar, LGBT olmanın suç sayıldığı ülkeler için de risk altındadır. Bu konu ise raporda, Birleşmiş Milletler’in en az gelişmiş ülkeler listesine işaret edilerek örneklendirilmiş.

Ülkelerin ekonomik sağlığını, eşcinsellik karşıtı yasalarla etkileyen bir başka faktör de, göç mağduru LGBT’lerin, zulüm korkusu yaşamadan yaşayabilmeleridir.

Sığınma ve Göç Örgütü’ne (ORAM) göre Birleşik Krallık’ta; sığınma başvurusunda bulunma sebepleri içerisinde “cinsel nedenler”de %400 oranında bir artış görüldü.

Raporda, 2014 yılında Williams Institute tarafından yapılan ve bir ülkedeki LGBT’ler için eşitliğin “ekonomik kalkınma konusu” olduğunu belirten araştırmalara da değinilmekte.

Tatchell Vakfı’nın raporu; bir ülkede, LGBT topluluğunun ekonomiye çok değerli bir katkı sağlayabileceğini savunuyor, ancak bu ekonomik potansiyel şu anda “özgürlüklerine getirilen sınırlardan” olumsuz etkileniyor.

Yorum Yaz