Dünya Haberler

Imagine Dragons Solisti, Brezilya’da LGBT Eşitliği İçin Haykırdı!

GMag
Yazar: GMag

Imagine Dragons’ın solisti Dan Reynolds bu haftasonu Brezilya’daki bir konserde gökkuşağı bayrağı salladı. Şarkıcı dahil edici jesti Cumartesi günü grup arkadaşlarıyla Lollapalooza festivali için São Paulo’dayken yaptı.

Reynolds’ın LGBT-dostu duruşunu yakalayan fotoğraflar sosyal medyada çokça paylaşıldı.

Salı günü Reynolds bayrağı tutarken çekilmiş bir fotoğrafını Twitter’da paylaşarak hayranlarından LGBT’leri tamamen kucaklamalarını ve desteklemelerini istedi.

Reynolds’ın Brezilya’daki LGBT hakları için sesini yükseltme kararı doğru bir zamanda geldi. São Paulo dünyanın en büyük geleneksel Onur kutlamasına ev sahipliği yapıyor ve eşcinsel evlilik Brezilya’da yasal, ancak bunlara rağmen kuir kişiler ülkede geniş ayrımcılıkla karşı karşıya. 

Ocak’ta yerel aktivist grup Grupo Gay de Bahia 2017’de 445 Brezilyalının LGBT karşıtı suçlara maruz kalarak öldürüldüğünü ortaya koyan bir araştırma yayınladı. Bu sayı bir önceki yıldan %30 daha fazla.

Kendisini heteroseksüel olarak tanımlayan Reynolds geçtiğimiz yıllarda LGBT hakları savunucusu olarak kendisini gösteriyor. Imagine Dragons’ın ‘Radioactive’ ve ‘Demons’ gibi hit şarkılarının ortak yazarı olan şarkıcı geçtiğimiz sene kuir toplumuna olan faydaları sebebiyle Trevor Project’s Hero Award’a uygun görülmüştü.

30 yaşındaki Las Vegas yerlisinin yaklaşan HBO belgeseli ‘Believer’da profili çıkarıldı. Belgeselde sanatçının Mormon mirasıyla, LGBT desteğini barıştırma çabaları da anlatılıyor.

“İnancım en güçlü yanım olmasa da ve inancım tamamen bana ait olsa da dünya tipik olarak beni bir Mormon olarak görüyor bu yüzden kendimi bir açıdan bağnazlık aktivisti olarak görüyorum. Bu açılardan birisi Mormonların eşcinsel ve buna uygun davranıyorsan bunu günah olarak görüyor olması. Bu çocuklarımıza anlatmak için çok tehlikeli, zararlı ve acı verici bir şey. Eşcinsel olmak güzel, haklı ve kusursuz; birisinin en içten yerlerinin değiştirmesini beklemek sağlıksız bir hayata ve sağlıksız bir temele sebep oluyor.”

 

 

Yorum Yaz