Dünya Haberler

İngiltere’nin Gelecek Nüfus Sayımında Cinsiyet Kısmının Cevaplanması Tercihe Bağlı Tutulabilir

GMag
Yazar: GMag

İngiltere’de 2021 yılında yapılacak nüfus sayımında trans bireylere karşı daha kucaklayıcı olmak için “cinsiyet” sorusu zorunlu tutulmayabilir.

Ulusal İstatistik Kurumu’ndan “deneysel” bir tavsiye geldi.

Kurumun cinsel kimlik üzerine hazırladığı bir raporda trans ve cinsiyet kavramını reddeden bireylere karşı kucaklayıcı olunabilmesi için bir değişikliğe gidilmesi önerildi.

Sunday Times böyle bir değişikliğin, İngiltere’de nüfusa kayıtlı kadın ve erkek sayısının başka ülkelerle kıyaslanması gerektiğinde hatalı sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Ancak İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmada cinsiyet sorusunun uygunsuz olduğu belirtildi, özellikle de “cinsel kimlik yerine cinsiyet” ibaresinin yer aldığı düşünüldüğü zaman.

2011 yılında yapılan nüfus sayımında “cinsiyet” sorusunu cevaplamak zorunlu kılınmıştı.

Raporda bir insana kadın mı erkek mi olduğunun sorulmasının “mantıksız, kabul edilemez ve müdahaleci bir tavır olduğu” belirtildi, “özellikle de trans katılımcılar için cinsel kimlik yerine cinsiyet ibaresinin bulunması göz önüne alındığı zaman.”

Raporda soruyu tercihe bağlı yapmanın yanı sıra başka seçenekler de sunuldu.

Bu seçeneklerin arasında cinsiyet sorusunun cevap kısmına “diğer” başlıklı bir kategori daha eklemek de vardı.

Ancak raporda “diğer” kategorisini dahil etmenin “trans bireylerin anormal gibi göstererek toplumdan soyutladığı” algısı yaratılabileceği de belirtildi.

Yazarlar tarafından “trans katılımcıların ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak” amacıyla çeşitli değişimler önerildi.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz