Haberler Sağlık

Intersex Çocuklar Çocuk Hastanesinde Yanlış Tedaviye Maruz Kalıyor Olabilir

GMag
Yazar: GMag

Yeni bir raporda iddia edildiğine göre intersex çocuklar Great Ormond Street Hastanesi’nde yanlış tedaviye maruz kalıyor.

Dr. Faye Kirkland’in BBC için yaptığı araştırmaya göre, bazı vakalarda yapılan ameliyatların öncesinde yetersiz görüşmeler yapılıyordu.

Ayrıca intersex çocuklara sunulan birebir psikolojik destek de yetersizdi.

Buna ek olarak, ebeveynlere yazılı bir bilgi sunulmuyordu, haliyle ameliyattan önce eve gidip prosedürü okuyarak tamamen anlama imkanları olmuyordu. Yani tamamen bilgisizce rıza göstermek zorunda kalıyorlardı.

Ayrıca intersex çocukların hasta raporlarının hepsi hastanenin multidisipliner takım toplantılarında tartışılmıyordu.

Bir NHS İngiltere sözcüsü şöyle konuştu: “Cinsel gelişim bozuklukları nadir rastlanan ve kompleks bozukluklardır. Ancak bu durumdan mustarip çocukların ve ailelerinin alacakları tedavi ile ilgili karar vermeden önce uygun biçimde bilgilendirilmeleri gerekir.”

Hastane uzman bir psikoloğun “gelecek haftalarda” kadrolarına dahil olacağını söylemişti.

Ancak Dr. Kirkland’in soruşturmasında geçen diğer ithamlar hakkında bir açıklama yapılmadı.

Hastane sözcülerinden biri şöyle konuştu: “BBC tarafından hastanemize yöneltilen iddiaların doğruluğu ispatlanmamıştır. Ayrıca bahsettikleri olay 28 yıl önce gerçekleşmiştir ve hastanın görmüş olduğu tedavi günümüzün yöntemleriyle uyuşmamaktadır.

“Hastanemizde cinsiyet değiştirme ameliyatları uygulamıyoruz ve bu yüzden de Care Quality Comission tarafından bu suçlamalardan dolayı kurumumuza bir soruşturma talebi gelmedi.”

Kurum ayrıca şunu da belirtti: “Bahsedilen olay karışık ve sürekli gelişmekte olan bir tıp alanına tekabül ediyor. Cinsel gelişim bozukluklarının ya da intersex vakalarının çoğu hastanemizle anılıyor.

“Hastalarımıza uyguladığımız tedavide bir hata yapıyor olduğumuza dair yapılan suçlamaları çok ciddiye alıyoruz. Hastanemizde uygulanan tüm prosedürler İngiltere Ulusal Sağlık Örgütü onaylı hizmetlerdir ve cerrahi prosedürlerde de doğru kurallara bağlı kalınmıştır.”

Intersex çocuklara yapılan ameliyatlar uzun zamandır tıpta tartışmalar yaratan bir konu.

Mayıs ayında Af Örgütü’nün yayınladığı bir raporda Almanya ve Danimarka’da intersex çocukların basmakalıp cinsiyetlere uydurulmak için acil durum kapsamına girmeyen, geri dönülmesi mümkün olmayan ameliyatlara maruz kaldığı tespit edilmişti.

“Bu cerrahi müdahaleler insan hakları ihlali kapsamına girebilir,” diye belirtilmiş raporda.

Bu yılın başlarında Human Rights Watch ve interAct tarafından yayınlanan bir raporda da ABD’deki doktorların intersex çocuklar üzerinde gereksiz ameliyatlar uyguladığı belirtilmişti.

Raporda bu ameliyatların sonuçlarının “çoğunlukla yıkıma yol açtığı”, çocukların sağlığı için “elzem olmadığı” ve faydalarının “genellikle kanıtlanmamış” olduğu da yazıyordu.

Malta ve Portekiz çocuklara uygulanan bu tür ameliyatları yasakladıklarını duyurdu.

Konu 2015 yılında Avrupa Konseyi tarafından bir raporda ele alınmıştı. Bugünse Konsey çığır açan bir sonuca karar verdi.

Sonuca göre intersex bebekler üzerinde uygulanacak “tıbben gereksiz olan cinsiyet normalleştirme ameliyatları” yasaklanacak.

Ayrıca intersex çocuklar ve gençlerin de bilgisi kapsamında rızası olmadan bu tür ameliyatlara maruz kalmaları da yasaklanacak.

Yorum Yaz