Etkinlik Haberler

İskoçya’nın İlk Transseksüel Onur Yürüyüşü’ne Yüzlerce İnsan Katıldı!

GMag
Yazar: GMag

Edinburgh, dün İskoçya’nın ilk Transseksüel Onur Yürüyüşü’ne ev sahipliği yaptı.

Yürüyüş aynı zamanda, trans bireyleri kutlamaya ve karşılaştıkları ayrımcılığa karşı farkındalık yaratmaya adanmış bir gün olan Trans Görünürlük Günü’nde gerçekleşti.

Geçit törenindeki yürüyüşçüler Royal Mile’da yürüdü ve Konferans Merkezi’nde düzenlenen çeşitli etkinliklerle İskoç Parlamentosu’nda sona erdi.

İskoçya Trannseksüel İttifakı’nın toplantı organizatörü Oceana Maund yürüyüşle ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Trans Yürüyüşü bugün kesinlikle harikaydı! Kar yağışına rağmen bugün neredeyse 500 kişi bizimleydi. Yürüyüş gerçekten aşırı güzeldi, halktan çok güzel tepkiler aldık.”

Trans Yürüyüşü sonunda, İskoçya Ulusal Tiyatrosu’ndan trans hakları kampanyacısı Mridul Wadhwa ve Adam Kashmiry gibi konuşmacılar konuşmalarını yaptılar.

Aynı zamanda, katılımcıların kendi çizgi romanlarını, çizimlerini ve yazılarını sergileyeceği, her yaştan insanın davet edildiği atölye çalışması yapıldı.

Trans aktivizm tarihi ve tüm öğleden sonra düzenlenen İskoç Kuir Uluslararası Film Festivali (SQIFF) gösterileri üzerine konuşmalar yapıldı. Trans erkekler ve trans maskülen insanlar için kapsayıcı bir berber bile vardı.

İskoçya Trans Yürüyüşleri’nin geleceği ile ilgili olarak Oceana şunları söyledi;

“Her yıl bir trans etkinliği düzenlemeye kararlıyız. Bu, Edinburgh’da gerçekleşecek olan Trans Yürüyüşleri’nden sadece bir tanesiydi. Misyonumuz, her yıl Trans Görünülürlük Günü’nde, İskoçya’nın farklı bir şehrine gitmek. Bu yıl düzenlenen şey bir ilkti ancak gelecek Trans Yürüyüşleri’nin de bir habercisiydi!”

 

Yorum Yaz