Dünya Haberler

İsrail LGBT, Kudüs Onur Yürüyüşü ile ‘Buradayız’ Dedi

GMag
Yazar: GMag

İsrailliler şehrin geleneksel Onur kutlamaları için geçtiğimiz Perşembe Kudüs’te toplandı.

Mevcut raporlara göre, 20,000’i aşkın insan sokakları doldurdu.

Kimi kaynaklara göre 35,000 katılımcının katıldığı etkinlik, Kudüs tarihinin en büyük etkinlikleri arasına adını yazdırmış olsa da, organizatörler daha yüksek bir katılım olmadığı için hayal kırıklığı içinde.


Politik mesajlar içeren yürüyüşte, özellikle eşcinsel çiftlerin tüp bebek hakkını ellerinden alan yasa kınandı. Önemli bir kesim de Benjamin Netanyahu hükümetini protesto etti ve istifaya çağırdı.

Bu yılın teması, LGBT topluluğunun yaşlı üyelerini onore etti.

2015’teki etkinlikte Shira Banki adlı 16 yaşındaki bir gencin bıçaklanmasından sonra, güvenlik çok daha ciddi bir şekilde ele alınıyor.

Times of Israel’in haberine göre, Perşembe günkü etkinlikte 2,500 polis memuru görevliydi. Güvenlik kontrollerini ihmal etmeyen görevlilerin bir kısmı da, sivil kamuflaj ile alanda bulunuyordu.


Başkomiser Roni Alsheich: “Bizim işimiz herkesin güvenli bir şekilde kendini ifade edebildiğinden emin olmak.”

Organizatörler katılımcılara gül verdi. Genel olarak hareketli ve neşeli olan yürüyüş, 2015’teki olayın yaşandığı yere yaklaşıldığında sessiz ve ağır bir havaya büründü.

Kudüs etkinliğini Tel-Aviv’dekinden farklı kılan temel nokta, bir yürüyüşten ve kutlamadan çok bir protesto havasında geçmesi. Yürüyüş alanı, katılmayanların görmesini engelleyecek şekilde yeşil perdeler ile çevrildi.

Fakat bu katılımcıların eğlenmesine ve LGBT bayrağını dalgalandırmalarına engel olmadı.

Bölge sakinlerinden Noy Aharon, Times of Israel’e yaptığı açıklamada “Kesinlikle yüksek bir enerji vardı, diğer etkinliklerden çok farklıydı.” ifadesini kullandı.

“Bunun sebebi belki de buralarda LGBT’ye verilen desteğin az olması. Katılanlar hakkını vermek istiyor.”

Yorum Yaz