Dünya Haberler

İşte Avrupa’nın En LGBT Karşıtı Ülkesi!

GMag
Yazar: GMag

LGBT bireylerin hakları denildiği zaman Azerbaycanın Avrupa’da son sırada yer aldığı öne sürüldü.

Avrupa Parlamentosu LGBT Gruplar arası kuruluşu bu hafta Avrupa’ya, Azerbaycan’da yaşanan LGBT karşıtı baskıları durdurması için çağrıda bulundu.

Bu yıl Çeçenistan’da yaşanan “eşcinsel avının” ardından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de de eşcinsel bireyler tutuklanmaya ve darp edilmeye başlandı.

Avrupa Parlamentosu LGBT Gruplar arası başkan yardımcısı Veld şöyle konuştu: “Söz konusu LGBT hakları olduğunda Azerbaycan’ın korkunç bir itibarı var.

“Azerbaycan’da sırf “eşcinsel göründüğü” gerekçeleriyle bir sürü insan tutuklandı, hapse atıldı ve cezalandırıldı.

“LGBT bireylerin insan hakları denildiği zaman Azerbaycan Avrupa’da son sırada yer alıyor, durum Rusya’da olduğundan bile daha kötü.

“Avrupa’nın artık bir adım atıp Azerbaycan vatandaşlarının haklarını koruma altına alma çağrısı yapması gerekiyor.”

Schaake, eğer insan hakları konusunda bir düzelme gözlemlenmezse Avrupa Birliği-Azerbaycan ilişkilerinin askıya alınmasını talep etti.

“Avrupa Birliği, Azerbaycan’ın en önemli ticari partneri, “diye konuştu.

“Artık insan hakları alanında dişe dokunur bir adım atmamız gerekiyor, bu görüşmeleri askıya almak anlamına geliyor olsa bile.

Yaşanan son baskılardan önce bile Azerbaycan LGBT hakları konusunda kötü itibara sahip bir ülkeydi.

2000 yılında eşcinsellik suç olmaktan çıkarılmıştı ancak olay bununla bitmiyordu.

LGBT bireyler ve aktivistler baskı altındaydı ve ülke bu yılın başlarında Avrupa’da LGBT hakları konusunda en kötü olan ülke seçilmişti.

2015 yılındaysa Avrupa Parlamentosu ülkede LGBT bireylerin maruz kaldığı “sindirme ve baskıyı” kınamak için oy kullanmıştı.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz