Etkinlik Haberler

İşte Baş Döndüren Renkleri, Parıltıları ve Geçit Törenleriyle Sidney Gay ve Lezbiyen Mardi Gras

GMag
Yazar: GMag

Her sene Mart’ın ilk cumartesisinde Sidney’in en büyük partisi Gay ve Lezbiyen Mardi Gras geçit töreni için Avustralya’nın en büyük şehrinin merkezi kapatılıyor ve LGBT topluluğu geceyi eğlenerek geçiriyor. 

Bu senenin organizasyonu özel bir önem taşıyordu: 1978’te eşcinselliğin ve eşcinsel seksin suç ilan edilmesini protesto etmek için yapılan bir yürüyüş olarak düzenlenen Sidney Mardi Gras’nın bu sene 40.’sı kutlandı. Ayrıca bu sene, Avustralya’da eşcinsel evlilik yasallaştıktan sonra düzenlenen ilk Mardi Gras.

300.000’den fazla izleyici 200 sergi aracını izlemek için caddeleri doldurdu ve 12.000 kişi şehrin eşcinsel topluluğunun kalbi olan Oxford Caddesi boyunca yürüdü. Gökkuşakları, sim ve pul standart üniformaydı ve kostümler hem gösterişli hem de dekolteliydi.

Mardi Gras bu sene çok politik destek gördü. Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, muhalefet lideri Bill Shorten ve birçok ayrı temsilci sergi arabalarıyla birlikte gururla yürüdü.

LGBT göstericiler, ünlüler, spor yıldızları ve ünlüler, dostları, aileleri ve diğer katılımcılarla beraber sergi araçlarının üzerinde görüldüler. Ayrıca Cher de after-partide performans göstermeden önce yürüyüşe katıldı. En büyük tezahüratlarsa 1978’deki ilk yürüyüşe katılan “78’liler”e geldi. 

 

Yorum Yaz