Etkinlik Müzik

İsveç’te, Kadınlara Yönelik İlk Müzik Festivali Gerçekleşiyor

GMag
Yazar: GMag

Bu yılki yaz festivallerinde, bir dizi tecavüz ve cinsel taciz gerçekleşti. İsveç’in en büyük festivallerinden biri olan Bråvalla, dört tecavüz gördü ve 23 cinsel saldırı bildirildi. Bir önceki yıl, beş tecavüz ve 12 cinsel saldırı belgelendi. 2018 yılı yaz için planlanan etkinlik, saldırı raporlarının ardından iptal edildi.

Şimdi, çok başarılı bir crowdfunding kampanyasının ardından İsveç, sadece fiziksel tehdit olmadan müzik keyfi yapmak isteyen kadınlar için güvenli bir alan sunan ilk “kadınlara özel” müzik festivalinin evi olacak gibi görünüyor. Bu etkinliğin fikri ilk kez bir İsveçli komedyen olan Emma Knyckare tarafından geçtiğimiz yıl önerildi.

Kickstarter kampanyası, 3.000 bağışçı ile 500.000 kron (£ 46.840) ile orijinal nakit hedefine ulaştı. Para, yeri, güvenliği ve sanatçıyı ve büyük ölçekli etkinlikler için diğer genel masrafları karşılamak için kullanılacaktır.

Festivalin sitesinde şu açıklama yer alıyor;

“Müzik festivallerinde herkes güvende hissetmelidir. Bu apaçık ortada, değil mi? Yine de, yıllar boyu müzik festivalleri bize tam tersi gösterdi. Statement Festivali bunu değiştirmek istiyor ve 2018 yazında cis-menler olmaksızın dünyanın en harika müzik festivalini düzenleyeceğiz. Kişisel güvenliğinden korkmadan bir festivalde yer almak isteyen insanlar için güvenli bir alan yaratmamızda bize yardımcı olun.”

Glastonbury gibi festivallerde kadınlara özgü ve queer alanlar da var: The Sisterhood tarafından yönetilen ‘devrimci kulüp binası’, 2016 etkinliğinde canlı müzik, DJ ve atölye çalışmaları ile kesişen, kapsayıcı ve erişilebilir bir alan olarak tanıtıldı.

Geçen yıl anti-tecavüz organizasyonu olan Nattskiftet İsveç’teki pek çok hayır kurumundan biriydi; müzik etkinlikleri yüzünden güvenlik, güvenlik çerçevesi ve destek eksikliğini vurguladı:

“Festival organizatörleri bunu ciddiye almalıdır. Bir süre sonra, bunu anlamaya gidiyorlar. Ama çok az şey oluyor. “

Seneye festivale gidenler olursa, bize neler deneyimlediğini bildirsin! Hadi bakalım, bekleyip görelim.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz