Haberler Video

İzleyin: Brokeback Mountain’daki Eşcinsel İlişkiyi ‘İğrenç’ Bulanlara Heath Ledger Zamanında Harika Bir Cevap Vermiş

GMag
Yazar: GMag

28 yaşında hayata gözlerini yuman Avustralyalı aktör Heath Ledger’ın ölümünden 10 yıl sonra ortaya çıkan bir videosu, aktörün ne kadar da zamanının önünde birisi olduğunu gösteriyor.

Ledger, ilk büyük dönüm noktasını, 1999’da yayınlanan 10 Things I Hate About You ile yakalamış ve 2005’te oynadığı romantik drama Brokeback Mountain ile nasıl yetenekli bir aktör olacağını kanıtlamıştı. Eşcinsel aşkın hala büyük ekranlarda nadir göründüğü yıllarda Ledger, 60’larda Jake Gyllenhaal’ın karakteri Jack Twist’e aşık olan çiftlik işçisi Ennis Del Mar’ı harika bir biçimde canlandırmıştı.

Şimdiyse dünya, Ledger’ın 22 Ocak 2008’de New York’da bir otel odasında ölü bulunmasında 10 yıl sonra, yıldızın Brokeback Mountain’a gelen homofobik eleştirileri bertaraf edişine şahit oldu.

Video, Hollywood’un ne kaybettiğini gösteren üzücü bir hatırlatıcı.

Bir basın toplantısı sırasında aktöre Brokeback Mountain’daki eşcinsel temaları ‘iğrenç’ bulanlar hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Ledger, çetin ve dilbaz bir cevap veriyor:

“İnsanların birbirlerine olan sevgileri hakkında başkalarının iğrendiğini veya olumsuz düşüncelerini bu şekilde söylüyor olmaları utanç verici. En azından iki insanın birbirine duyduğu nefret ve öfke hakkında bu şekilde düşüncelerinizi belirtin. Bence film, insanları şaşırtacak. Belli ki iki erkek arasındaki aşkı anlatıyor ve gay temalı bir film. Ne yazık ki insanlar rahatsız oldukları şeyleri etiketlemekte çok aceleci. İki erkek olduğu gerçeğini göz ardı edin zaten mevzu da bu. Biz iki erkek arasındaki aşkın da en az heteroseksüel çiftler arasındaki aşk kadar bulaşıcı ve etkileyici olduğunu gösteriyoruz.”

“Bunu anlayamıyorsanız, izlemeyin. Umurumuzda değil. Bununla kendi kişisel hayatınızda uğraşın, yüksek sesle söylemeyin. Bilmek istemiyoruz.”

 

 

Yorum Yaz