Haberler Video

İzleyin: Eşcinsel Çift Maruz Kaldıkları Homofobik Zulümden Bir Şarkı Çıkardı

GMag
Yazar: GMag

Polonyalı bir çift, geçtiğimiz sene uğradıkları homofobik şiddetten bir noel şarkısı çıkardı.

Polonyalı gazeteci Jakub Kwienciński ve partneri David için 2017 zor geçti, çünkü ilişkilerini ve eşcinsel olduklarını açıklayan ikili, sene boyu korkunç boyutta homofobik şiddete maruz kaldı.

Çift, bir Roxette şarkısına lip-sync videosu çekmiş ancak homofobik medyanın videoları ünlü etmesi üzerine tehdit ve nefret mesajları almış.

Kimileri Facebook üzerinden boğazlarının kesilmesi gerektiği veya gaz odalarına atılmaları gerektiği gibi çirkin ve saldırgan ifadeler kullandılar. Ancak çift, Portekiz, Madeira’da evlenmek için gerekli tüm izinleri aldı.

Daha önceleri adada evlenmeye çalışan, ancak işleri özellikle aksatan Polonyalı yetkililer yüzünden gerekli evrakları toplayamayan çift, eşi benzeri görülmemiş homofobiye maruz kaldığı için Portekizli yetkililer izin işlemlerini hızlandırdı.

Jakub, tüm tecrübenin bir savaşı kazanmaya benzediğini söyledi. Şimdi de 2017’nin bitişini 30 tane LGBT arkadaşlarıyla yine bir lip-sync videosu yükleyerek kutluyorlar.

Şarkı, ikilinin maruz kaldığı şiddeti, Polonyalı politikacıların sözleri ve sözde doktorların LGBT toplumu hakkında söylediği yalanlarla birlikte anlatıyor.

LGBT örgütlerinin çabalarına rağmen, Polonya’nın ana akım medyası hala homofobik. Çok erotik olması ve içerisinde videodaki çiftlerden birinin çocuğu olan bir çocuğu barındırması nedeniyle video ‘noelin kirletilmesi’ olarak adlandırıldı.
 

 

 

Yorum Yaz