Haberler Spor

İzleyin: Eşcinsel Rugby Oyuncuları Testis Kanseri Farkındalığı İçin Soyundu

GMag
Yazar: GMag

Testis kanseri 15-49 yaş arası genç erkeklerde en sık görülen kanser çeşidi

İngiltere’de altı eşcinsel rugby takımının oyuncuları yeni bir vakıf takvimi için soyundu.

2018 Çıplak Rugby Oyuncuları Takvimi ülkenin dört bir yanındaki LGBT rugby takımlarından 52 oyuncunun pozlarından oluşuyor.

Takvime katılan takımlar ise şunlar: Newcastle Ravens RFC; Thebans; Village Spartans RUFC; Kings Cross Steelers RFC; Swansea Vikings; and Northampton Outlaws RFC.

Takvimlerin satışından elde edilen para takımlara ve İngiltere’deki Balls To Cancer vakfına bağışlanacak.

‘Takımlara bu fikri sunmak biraz zor oldu çünkü oyuncuların kimler olduğunu ya da bir araya gelip çıplak poz verirken rahatsız olup olmayacaklarını bilemiyorduk,’ diyor fotoğraf sanatçısı Monty McKinnen.

‘Daha sonra anladık ki soyunmaları için çok da cesaretlendirilmeye ihtiyaçları yokmuş. Hatta bir kulübe gittik ve bir de baktık ben daha kamerayı bile çıkarmadan hepsi soyunmuş bizi bekliyor!

‘Umarım bu takvim erkekleri daha sık muayene olmaya ve erkek kanserlerinden bahsetmek konusunda daha rahat olmaya teşvik eder.’

Çekimin kamera arkası klibi de YouTube’da paylaşıldı.

Takvimi TheNakedRugbyPlayers.com adresinden satın alabilirsiniz.

Testis kanseri nedir?

Testis kanseri daha çok genç erkekleri etkiler ve 15-49 yaş arası erkeklerde en sık rastlanan kanser türüdür. Ancak bu tür nispeten daha nadir görülüyor, her yıl İngiltere’de yaklaşık 2200 kişiye bu teşhis konuyor.

Bununla birlikte, 1975’ten beri testis kanserinin görülme oranı iki kat arttı, bu durumun nedeni ise bilinmiyor. Neyse ki tedaviler genelde başarılı oluyor. Testis kanseri yüzde 97 oranında tedavi edilebiliyor. Erken teşhiste bu oran yüzde 99’a ulaşabiliyor.

Testis kanseri genellikle testiste kitle ile belirti veriyor. Kendi kendinize uygulayacağınız elle muayene bu kanser türünün erken evredeyken teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Muayene esnasında bu belirtiler var mı yok mu bakın:

  • Testislerden birinde kitle
  • Testislerde büyüme/genişleme
  • Testis torbasında bir ağırlık hissi
  • Karın ya da kasıkta sürekli ağrı
  • Testis torbasında sıvı birikimi
  • Göğsün üst tarafında büyüme ya da hassasiyet

Eğer kanser erken evredeyken tedavi edilmezse kanser hücreleri yakınlardaki lenf dokularına ya da diğer organlara sıçrayabilir ve yayılabilir.

Eğer testiste bir kitle ya da değişiklik fark edilirse bir doktor tanı için test uygulayıp kitlenin iyi huylu mu yoksa kanserli bir tümör mü olduğunu belirleyebilir.

Lütfen kitlelerin çoğunun iyi huylu olduğunu unutmayın, ancak doktor muayenesini de sakın ihmal etmeyin.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz