Sinema Video

İzleyin: Tom of Finland’ın Biyografik Filminden Yeni Bir Sahne

GMag
Yazar: GMag

Finlandiyalı yönetmen Dome Karukosi, 20. Yüzyıl eşcinsel hareketinin itici güçlerinden biri olan sanatçı Touko Laaksonen’in hayatını film yaptı. 

İkinci Dünya Savaşı’nda savaştıktan sonra Touko, eşcinselliğin hala yasadışı olduğu Finlandiya’ya geri döndü.

Reklam ajansında çalışmaya devam ederken sanatçı Tom of Finland mahlası altında kaslı eşcinsel erkeklerin resimlerini çizmeye başladı.

Film sanatçının daha büyük bir kitleye nasıl ulaştığını anlatıp izleyicileri önce Berlin’e sonra Los Angeles’a götürüyor.

Yeni çıkan özel bir klipte Touko’nun meşhur havuz partilerini ve çizimlerine ilham veren kişileri izleyebilirsiniz. 

Film 20 Kasım’da DVD olarak satışa sunulacak.

Dome Karukosi, “Pek çok erkeğin Tom’un çizimlerini ilk gördüklerinde nasıl hissettiklerini ve bunun hayatlarını nasıl değiştirdiğini duydum,” diyor. “Çoğu önceki hayatlarını geride bırakıp Los Angeles veya San Francisco’ya gelerek yeniden başlamışlar. Bu çizimlerin onlar için ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyorum.”

“Bunu filme de yansıtmaya çalıştım. Tom of Finland Foundation bize bu konuda çok yardımcı oldu.”

“Ben provoke eden sanatı görmekten hep mutlu olmuşumdur. Tom’un çizimleri görüşünün gücünü kanıtlıyor. Bence çizimlerde çok müstehcen bir şey yok. İç çamaşırı ya da içecek reklamları çok daha müstehcen. Bundan şikayet edenler genelde eşcinsel bir bireyin kendini kabul etmesine tahammül edemeyen muhafazakar kişiler.”

Yorum Yaz