Haberler Röportajlar

Kainat Güzeli: ‘Makyajımı Yapacak Eşcinsel Bir Çocuk Sahibi Olmak İstiyorum.’

GMag
Yazar: GMag

Eski bir kainat güzeli Filipinli Pia Wurtzbach, bir röportajda kıyafet seçmesine yardım edecek ve makyajını yapacak eşcinsel bir çocuk istediğini söyledikten sonra özür diledi.

Röportajda 28 yaşındaki Wurtzbach, neden eşcinsel bir çocuk istediğini şöyle açıkladı:

“Yaşlandığınızda size bakacaklarını düşünüyorum. Bu çocuğunuz heteroseksüel olursa size bakmayacağı anlamına gelmiyor ama tecrübelerime göre, eşcinsel kişilerin birilerine bakmak için sıradışı yöntemleri var. Beni giydirmek, makyajımı yapmak ve bana bakmak için heyecanlanacak birisini istiyorum. Benim en iyi arkadaşım olurdu. Çocuğumun en iyi arkadaşım olmasını ve eşcinsel olmasını hayal ediyorum.”

Yorumları internette sakınmadan eleştirildi.

Eleştirenlerden birisi modeli, eşcinsel erkeklere takıkmış gibi davranan başka bir heteroseksüel kadın olmakla suçladı. Bir başkasıysa yorumun kötü niyetle yapılmadığını bildiğini ama konuşulanların imalarının nerelere gidileceğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Daha önce LGBT bireylere desteğini açıklayan Wurtzbach, eleştirilere Twitter’dan cevap verdi.

“Sadece eğlenceli bir röportajdı, arkadaşlar! Saygısızlık yapmak istemedim. Hepinizi çok seviyorum, herkese iyi tatiller!”

Ve ekledi:

“Kötü bir niyetim yoktu. Kimseyi gücendirmek istememiştim. Yanlış anlaşılma için özür dilerim. Ders alındı: Her zaman ama her zaman ne dediğine dikkat et!”

Wurtzbach, bu senenin başlarında paylaştığı LGBT haklarını konu alan bir makaleyi de profiline sabitledi.

Filipinler, Asya’daki en LGBT dostu ülkelerden birisi. 2014 yılında yapılan bir ankette Filipinlilerin %73’ünün eşcinselliğin kabul edilmesini düşündüğü ortaya çıkarılmıştı ancak ülkede LGBT hakları yolunda çok sağlam adımlar atılmadı.

Ülkede LGBT ayrımcılığına karşı yasa yok ve eşcinsel evlilik tanınmıyor. Filipin Medeni Kanunu’nda evlilik, bir erkekle bir kadın arasındaki kalıcı birlikteliğin antlaşması olarak tanımlanıyor.

Ülkenin dengesizliğiyle bilinen başkanı Rodrigo Duterte, LGBT hakları konusunda kararsız açıklamalar yaptı ve konudaki görüşlerini birkaç kez değiştirdi. Duterte, başkanlığa adayken eşcinsel evlilik yasasını geçirmek için elinden geleni yapacağı vaadini vermişti.

Sonradan duruşunu değiştirip, ‘Bu, onların (batılıların) kültürü, eşcinsel evlilik onlar için. Bu bize uygun olmaz çünkü biz katoliğiz. Hem medeni kanunumuz bir erkeğin bir kadınla, bir kadının da bir erkeğin evlenmesine izin veriyor. Bizim yasamız budur.’ demişti. 

Ancak bu ay duruşunu tekrar değiştirmiş ve bir LGBT hakları toplantısında konuşmuştu:

“Eğer modern zamanların modası buysa, eşcinsel evlilikten yana olduğumu söylemiştim. Eğer bu sizi mutlu edecekse, ben bundan yanayım.”

Lider, bir erkeğin başka bir erkekle evlenmesinin kendisi için problem olmadığını söylemiş ve bunun gerçekleşmesi için yasanın değişmesi gerektiğini ima etmişti.

Bu sene daha önce Duterte, suçluların düzelmenin ötesinde olduğunu çünkü hapishanede ‘örtülü eşcinsellik’ edindiklerini söylemişti. 

“Hükümlüler, çoktan canavarlar çünkü bir kadınla birliktelik kurmaktan acizler. Zihinlerinde bir sapkınlık var ve hapishaneden ayrılmak istemiyorlar. Çünkü orada bedava yemek var, sevgilileri var. Dışarı çıktıktan sonra hapse yani sevgililerine dönmek istiyorlar.” 

Başkan daha önce Davao City’nin belediye başkanıyken şüpheli suçluları öldürdüğünü itiraf etmişti.

Yorum Yaz