Dünya Haberler

Kamboçyalı Öğrenciler LGBT Hayat Tarzlarını Öğrenecek

GMag
Yazar: GMag

Kamboçya hükumeti LGBT sorunları, cinsellik ve cinsiyet konularında öğrencileri eğitmek için yeni bir okul kursu hazırlamayı planlıyor.

“Yaşam Becerileri” olarak adlandırılan ders, 1.-12. sınıflar arasında verilecek ve ödevler 5. sınıftan itibaren başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Kamboçyalı LGBT savunucuları ile yakın işbirliği içinde çalıştı. Srun Srorn, kursun ülkedeki LGBT topluluğuna yönelik ayrımcılığın azaltılmasına yardımcı olacağını söyleyen savunucularından birisi.

“Hedeflerimiz; ilk olarak, çocuklara erkek ve kadın bedenlerinin biyolojisini öğretmek. İkincisi, cinsiyet kimliğini ve bunun biyolojik cinsiyetten nasıl farklı olabileceğini açıklamak. Üçüncüsü, cinsiyete dayalı şiddete, zorla evlendirmeye ve cinsel yönelime dayalı ayrımcılıkla ilgilenmeye odaklanmak.”

Bu proje sayesinde, 7. sınıf öğrencileri cinsiyet ve cinsiyet rolleri ve farklılıkları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olacaklar ve 11. sınıf öğrencileri istenmeyen gebeliğe karşı güvenli, uygun ve etkili doğum kontrol yöntemlerini öğrenecek, Kamboçya’da kürtaj kanunu hakkında ve güvenli kürtaj gibi konular hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Bakanlığın Okul Sağlık Dairesi Müdürü Dr. Chhay Kim Sitheavy, cinsiyete dayalı şiddetin ve CYBE enfeksiyonlarının önlenmesine yönelik içeriğin Kamboçya okullarında öğretilmediğini söyledi.

Sitheavy, Yaşam Becerileri’nin çocuklara homoseksüelliğin tabu olmadığını ve LGBT insanlara eşit muamele edilmesi gerektiğini öğretmesini söyledi.

“Değerler son yıllarda oldukça değişti ve kurslar bu değişime adapte olmalı.”

Bakanlık, içeriği oluşturacak ve gelecek okul yılı için bir ders kitabı hazırlamaya başlayacaktır.

LGBT hak grubu CamASEAN, Yaşam Becerileri Programı’nı uygulamak için Kamboçya Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışacak.

“Öğretmenleri, yalnızca (heteroseksüel) erkek ve kadınların değil, aynı zamanda LGBT’nin de olduğunu bilsinler diye eğitiyoruz.”

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz