Röportajlar

“Kendimi HIV+ Erkeklerle Flört Etmekten Alı Koymayacağım”

GMag
Yazar: GMag

HIV+ Tom Hayes’in ağzından kendi yaşadıkları;

İlk tanı konulduğunda, diğer HIV pozitif erkeklerle flört etmeyeceğimi söyledim, geriye bakıldığında bu bir hataydı. Flörtleşmek kafa karıştırıcı.

Bu yaz altı yıldır HIV ile yaşıyor olacağım. Ağustos 2011’de tanı konulduğunda her şey havaya uçtu, ama kendime seks ve ilişkilere geldiğinde hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyledim.

Tanı konulduğunda başlangıçta en azından durumumu yadırgamayan HIV negatif biriyle çıkıyordum. Bu kendime güvenimi yerine getirdi. Hayatımda hiçbir şeyin değişmesi gerekmiyordu. Sonra ayrıldık.

Biten ilişkimden sonra, bir kaç ay bekar olmanın tadını çıkardım.

Tom Hayes

Birkaç yıl sonra başka biriyle ilişkim oldu. Başka bir HIV negatif adam. HIV durumumla ilgili hiçbir sorunu yoktu ve çok anlayışlıydı. Her şey iyiydi. Sonra ayrıldık.

Yalnız bir eşcinsel erkek olarak tekrar zevk almak için geri döndüm. Ancak bu sefer şeyler farklıydı. Artık 20’li yaşlarımda değildim, bu sefer 30’larımdaydım.

O yaz, Twitter’da sohbet ettiğim Jimmy adında bir adam Birmingham’a geldi. O bir HIV aktivistiydi ve bazı HIV aktivizm projeleri üzerinde birlikte çalışmak istedi. Bir dostluk kurduk.

2016 yılının Kasım ayında HIV Test Haftası’nda Jimmy’yleydik. Jimmy, Positively UK aracılığıyla bir rehber olarak gönüllü oldu.

Bitirken, veda etmek için Jimmy’ye döndüm ve beni öptü. Beni yakaladı ve orada St Paul Katedrali’nin önünde öpüştük. Elektrik vardı. Kalıplaşmış havai fişekleri gördüm.

O zamandan beri bir çift olarak oldukça hızlı bir şekilde hareket ettiğimizden bu bir sır değil. Bu öpücüğün üzerinden dokuz ay geçti ve ona aşığım. Daha önce hiç bu kadar iyi hissettiren şeyler olmamıştı.

Her ikimiz de HIV pozitif olduğumuz için var olan bir anlayış ve karmaşıklık seviyesi var.

Haplarımı her gün zamanında almam gerektiğini biliyor ve bana hatırlatıyor ve tabi ben de aynısını onun için yapıyorum.

Kan aldırmaktan nefret ettiğimi anlıyor, çünkü o da öyle.

Benim HIV aktivizmimi ve savunuculuk çalışmamı anlıyor ve teşvik ediyor – çünkü o da benimle aynı şekilde düşünüyor.

İkimiz de teşhis edilemiyoruz ve bu sebeple HIV’den kurtulamıyoruz. Bu Jimmy ve benim için bir sorun değil. Aynı sayfadayız biz.

Jimmy ile yaşadığımız şey mükemmel gidiyor. Hiçbir zaman kendimi daha heyecanlı hissetmedim. Geleceğin bizi nereye götürdüğünü görmek için sabırsızlanıyorum.

Benim fark ettiğim şey şu oldu ki; ben HIV+ biriyle ilişki yaşayamam derken HIV+ leri değil de kendimi sınırlıyormuşum. Böyle mükemmel bir ilişki yaşama şansım varmış ve ben farkında değilmişim.

Büyük bir hata yapmışım ve yaptığımdan dolayı utanıyorum.

Yorum Yaz