Dünya Haberler

Kolombiya’da İlk Kez “Çokaşklı” Evlilik Gerçekleşti!

GMag
Yazar: GMag

Üç eşcinsel erkek, Kolombiya’da resmen tanınan ilk çokaşklı ilişkiyi yaşıyor.

Aktör Victor Hugo Prada, cumartesi günü Medellin’de spor profesörü John Alejandro Rodriguez ve gazeteci Manuel Jose Bermudez ile evlendi. Bu üç aşık, evlilik belgelerini imzaladı ve ilişkileri yasal olarak da tanınıyor.

Bu üç kişilik eşcinsel “çift” 2013’ten beri birlikte, dördüncü bir partnere de sahiplerdi ancak 25 yaşındaki Alex Esnéider Zabala 2015 yılında mide kanserinden öldü.

Victor Hugo Prada bir açıklamasında şunlardan bahsetti;

“Alex öldüğünde belgemiz yoktu ve sosyal güvenlik ve varlıklarını geri almak zor bir süreçti. Dolayısıyla bu belgeler bizi, bu tür iddialarda bulunmak isteyen herkese karşı koruyor.

Birlikte yaşama ve dayanışma meselesine dayanıyoruz. Burada güç yok, rol yok, herhangi bir karar alınacağı zaman herkesin fikirleri eşit. Burada hepimiz aynı koşullar altındayız.”

Bermudez, Kolombiya medyasına ilişkilerini resmi hale getirmek istediklerini söyledi.

“Bizler ailemizi ve haklarımızı doğrulamak istedik, çünkü bizi bir aile olarak kurmanın yasal dayanağı yoktu.

Bu bizi Kolombiya’daki ilk çokaşklı aile yapıyor.”

LGBT avukatı ve savunucusu olan Alman Rincon Perfetti, bu çokaşklı ilişkinin aldığı ilginin, çok yönlü ilişkilerin görünürlüğü açısından önem taşıdığını söyledi. Kolombiya’da çok sayıda poliamorözx(üç kişili) çift varolduğunu, ancak bunu ilk resmi hale getirenin bu üç erkek olduğunu belirtti.

“Bu, diğer aile türlerinin de var olduğunun tanınmasıdır.”

Geçen yıl Kolombiya, Güney Amerika’da eşcinsel evliliği yasalaştıran dördüncü ülke olmuştu.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz