Dünya Haberler

Kosta Rika Evlilik Eşitliğine “Evet” Dedi!

GMag
Yazar: GMag

Kosta Rika hükümeti evlilik eşitliğine “evet” dedi!

Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi (IACHR), gözlemlediği ülkelerin eşcinsel çiftlere ayrımcılık yapmadan davranması gerektiğini söyledi.

Yedi hakimden oluşan heyet, hükümetlerin aynı cinsiyette olan insanlar arasında bir aile bağından türetilen tüm hakları tanıması ve garanti etmesi gerektiğini ifade eden bir bildiri yayınladı.

Yargıçlar, “evlilik hakkı da dahil olmak üzere, aile ile ilgili mevcut tüm hukuk sistemlerine erişim sağlamayı” gerekli gördüğünü söyledi.

Bunun “eşcinsel çiftlerin oluşturduğu tüm ailelerin haklarının korunmasına” izin vereceğini açıkladılar.

Kosta Rika hükümetinin açıklamaya uyacağını söyledi.

IACHR yetkilileri Arjantin, Barbados, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, El Salvador ve Guatemala ülkelerini yönetiyor.

Ayrıca Haiti, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Dominik Cumhuriyeti, Surinam ve Uruguay’da da hüküm sürüyorlar.

Başkanlık Konağı hukuk müdürü Marvin Carvajal, tüm ülkelerin istişarelerin sonuçlarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Kosta Rika hükümeti, 2016 yılında eşcinsel çiftlere mülkiyet haklarını genişletip genişletmemesi konusunda bir danışma görüşünü talep etmişti.

1 Yorum

Yorum Yaz