Lezbiyen Sinema

Kristen Stewart’ın Yeni Lezbiyen Draması, Hayallerimizi ‘Lizzie’ Filminde Gerçeğe Dönüştürüyor

GMag
Yazar: GMag

Chloë Sevigny. Kristen Stewart. 19. yüzyıl elbiseleriyle. Birbirlerine aşık.

Film, Lizzie Borden’ın 1892 yılında anne ve babasını öldürmesinin “gerçek” nedenini araştırıyor.

Filmi yöneten Craig William Macneill filmle ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Ben Fall River, Massachusetts’in hemen dışında bir kasabada ve Lizzie Borden’ın hikayelerini dinleyerek büyüdüm. Kardeşimle bu konuda sürekli birbirimizi korkutuyorduk. İlkokulda Lizzie ile ilgili bir makale yazdım ve annem beni onun yaşadığı eve götürdü ve mülkün etrafında dolaştık.”

Macneill’in Lizzie’nin evinde olanı yeniden yaratması, filmi değişik türlere sürüklüyor; gerilim, cinayet gizemi ve yasak bir aşk hikayesi.

Sevigny ve Stewart arasındaki kimya ise size çığlık attıracak cinsten!

“Lizzie her zaman benim için çok gizemli bir figürdü ve onu film boyunca gizemli tutmak istedim.”

Macneill, Lizzie’yi çaresiz bir kurban olarak tasvir etmemeye kararlı olduğunu belirtti.

Macernill, Sevigny’yi senaryoya çeken şeyin, Borden’in hem dayanıklı hem de sert bir karmaşık tasviri olduğunu söylüyor.

“Chloe, projeyi buldu ve ataerkilliği parçalayan bu güçlü kadına evrildi.”

Film, Borden’ın öyküsünün yeniden dile getirilmesiyle birlikte ele alınıyor; bu da Borden’ın hizmetçisiyle birlikte özgürce yaşamak için, kendisine bir şans vermek için ebeveynlerini öldüren bir lezbiyen olduğunu ortaya koyuyor.

Filmde, iki karakter güçsüzlükleri dolayısıyla birbirleriyle bağ kuruyorlar. 

Lizzie, babasının istismarı altında yaşamak zorunda kalan evlenmemiş New England’lu bir kadındır. Aynı zamanda epilepsi hastasıdır. Filmde, babası kızının hastalığını, onun evlerinden çıkmasını önlemek için kızına karşı bir silah olarak kullanıyor. Ancak Lizzie bütün bu olanlar karşısında güçlü durmaya çalışıyor.

Lizzie dünyadaki tüm paraya sahip fakat onun güçlü soyadı gerçekte ona ait değil. Buna karşılık, Stewart fakir bir İrlandalı hizmetçi rolünde oynuyor. Borden ailesi için deyim yerindeyse ücretli bir köle olarak çalışıyor ve Lizzie’nin babasının uyguladığı cinsel istismardan kaçmanın yollarını arıyor.

Daha fazla anlatıp heyecanı kaçırmaya gerek yok, kesinlikle izlenmesi gereken bir film. 19 Ocak’ta Amerika’da gösterime giren filmin Türkiye vizyon tarihi henüz belli değil.

Yorum Yaz