Haberler Sanat

Kuir Habibi İllüstrasyonları, Arabistan’daki Harika LGBT Aşkını Ortaya Koyuyor

GMag
Yazar: GMag

Kendi hayatından ve Arabistan’daki kuir topluluklarından ilham alan, güvenlik sebeplerinden dolayı anonim kalmak isteyen kuir bir sanatçı, ön yargıları kırmak için Arap Yarımadası’ndaki LGBT hayatını ortaya koyan ve Arabistan’daki kuir hayatına görünürlük kazandırmak isteyen çok güzel tasvirler yarattı.

Sadece PinkNews’a konuşan sanatçı şunları söyledi:

“Dünyaya, Arap ülkelerinde yaşayıp aynı zamanda kuir olunabileceğini ve bunda hiçbir sorun olmadığını göstermek istedim. Arap ülkeleri hakkındaki ön yargıları kırmak istiyorum çünkü sonuçta aşk, dünyadaki diğer tüm hislerin üzerine çıkan bir his ve onu tecrübe edebilmek bir mucize çünkü o en saf şey.”

Art Queer Habibi adındaki proje aslında küçük skeçler olarak başladı, ta ki arkadaşları sanatçıyı bir Instagram sayfası açmaya ikna edene kadar.

Habibi Arapça’da en çok kullanılan sevgi sözcüğü ve ‘aşkım’, ‘sevgilim’ gibi anlamlar taşıyor. Bazı ‘küçük tehditlere’ rağmen projeye gelen tepkiler genellikle çok olumluydu. Bazı insanlar sanatçıyla iletişime geçip, Arabistan’daki kuir hayatını bu kadar canlı bir şekilde ortaya koyduğu için kendisine teşekkür ettiler.

“Arabistan’a bağlılıklarını, yaptıkları seçimleri ve fedakarlıklarını düşünürken zor durumlara giren insanlardan binlerce mesaj aldım. Asıl amacım sanatım yoluyla Arabistan’daki LGBT topluluğu hakkında insanları bilgilendirmek ve eğitmek.”

Sanat hakkında hiçbir eğitimi veya resmi geçmişi olmamasına rağmen sanatçı, LGBT Araplar’dan oluşan büyük bir online toplululuğa kavuştu. Instagram gönderileri şimdi bir işe dönüştü ve resimler kartpostalların üzerine basılmaya başladı.

“Projem, çok içine kapanık bir hedefi, Arabistan’ın LGBT topluluğunu temsil ediyor. Bu insanlar çoğu zaman heyecan vermeyen bir grup olarak haksızlığa uğramış. Farkındalığı yayma gayretim, Art Queer Habibi’yi, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, Arabistan’da da LGBT’ler olduğu bilgisini yaymak için başlattım.”

Yorum Yaz