Editörün Seçtikleri

Kuir Uyanışın Kıvılcımlarını Başlatan 14 Kadın

GMag
Yazar: GMag

1- Xena

O mavi gözler, heykelimsi fizik, bir erkeğin boynunu kırabilecek kadar (hatta kırmış da olabilir) güçlü kalça kasları… Bu güzel savaşçıya kim karşı koyabilir ki? Ruh eşi olan Gabrielle’i de unutmamak lazım tabi ki.

2- Dana Scully

X-Files dizisinin Dana Scully karakteri; dizinin yıldızı, kalplerimizin de ajanı oldu.

3- Sailor Moon

Sailor Moon, Türkiye’de yayınlanan ilk kadın odaklı animelerden biriydi. Dizinin içinde kuir unsurlar adeta parıldıyordu.

4- Ellen Ripley

Alien film serisindeki Ripley karakteri esasında bir erkek için yazılmıştı ancak Sigourney Weaver rolü kendisine adapte etmeyi çok iyi başardı ve bilim kurgunun kuir kraliçesi haline geldi.

5- The X-Ladies

Bu gösteri kesinlikle çok sayıda genç, lezbiyen kalp oluşturdu. Ve hiç bir çizgi dizinin jeneriği bu kadar mükemmel olmadı!

6- Princess Leia

En ikonik uzay prensesi! Güzel, güçlü, sert bir isyancı … Leia’da hepsi var.

7- Buffy

Buffy the Vampire Slayer pek çok nedenden ötürü ikonik bir diziydi. Lezbiyen bir ilişkiyi açık bir şekilde gösteren ilk ana akım dizilerden biriydi. Gösteri, kendi haklarında tamamen karmaşık karakterler olan güzel kadınlarla doluydu. Buffy, Willow, Tara, Faith, Dru, Cordelia ve diğer harika kadınların maceraları hala kalbimizde büyük bir yer tutuyor.

8- Aeon Flux

Aeon Flux, MTV’nin Liquid Television’ın bir parçası olarak yayınlanmaya başladığında, çoğu insanın gördüğü şeyden farklıydı. Karmaşık bir distopik geleceğe yönelmek isteyen bu garip ve seksi gizli ajan, avangard animasyon ve derin ahlaki sorularla doluydu. 

9- Cheetara

Tek yetişkin dişi olan Thundercat, çitadan esinlenilmiş olan turuncu tek parça streç kıyafeti ile birçoklarının rüyalarına konuk oldu.

10- The Star Trek Kadınları

Bu gösteri birçok şeyin ön safında yer aldı ve birçok lezbiyen, hiçbir erkeğin daha önce gitmediği yerlere giderek cesurluklarıyla kalplerimizi kazandı.

11- Velma ve Daphne

İster karikatürün birçok versiyonu, ister canlı aksiyon versiyonu olsun, Velma ile Daphne arasındaki lezbiyen alt yazı yeni bir şey değil. Aslında, hayranlar bu suç çözücü kızların rol aldığı yeni bir spin-off istiyor ve belki de bu grupta olduğu gibi Fred’in de bu kadar önemli olmadığını itiraf ediyorlar. Velma ve Daphne ekranlarda tekrar bir araya gelmese de onların arasında yaşananlar hala bir klasik.

12- Wonder Woman

Yeni film bu ikonik süper kahramanın içine yeni bir yaşam enjekte ederken, klasik Wonder Woman uzun zamandır hayallerimizdeydi. Birçok enkarnasyonları sayesinde, güçlü, seksi, tatlı ve samimi bir duruşa sahip.

13- Winona Ryder

Bu kadının ikonik rollerinden birini seçmek o kadar zor ki… Gotik Lydia Deetz mi? Ya da Edward Scissorhands’in tatlı, yumuşak sarışın Kim’i? Ya da belki de lise öğrencisi Veronica, The Heathers’daki bazı çok kötü niyetli kızlar dramalarına yakalanmış olabilir mi? Dikkatini çeken kim olursa olsun, Winona Ryder ve kendine has, küçük bir gülümseme onun izini bırakıyor ve onu, dünyanın en iyi annesi olarak Stranger Things’de gördüğümüz için çok mutluyuz.

14- The Gotham City Sirens

Şehvet uyandıran feminist Poison Ivy, tapılası psikotik Harley Quinn ya da sinsi hırsız Catwoman … Bu üç kötü kadın, kalplerimizi çaldı.

Yorum Yaz