Haberler Teknoloji

İzleyin: Lenovo’nun Tatlı LGBT Videosu

GMag
Yazar: GMag

Amerika’da haziran ayında yani Pride Ayı’nda, büyük şirketler sosyal medyada LGBT hakkında paylaşımlar yaptı.

Lenovo bu reklamları biraz sonradan takip edebildi. Laptopları ile ünlü teknoloji devi, Twitter ve Facebook hesaplarından kısa bir video paylaştı.

” ‘İlerlemenin’ tersi ’emelreli’dir. Geri gitmenin anlam kazanmadığı nedenlerden sadece biri.” şeklinde açıklama yaptılar ve #BetterTogether #Pride2017 şeklinde etiket eklediler.

Videoda insanlar geri boşluk tuşunu klavyelerinden çıkardılar ve yerine gökkuşağı yapıştırdılar, bu sırada ekranda “İlerleme sadece ileri gider” yazıyor.

Lenovo Çin merkezli bir şirket. Lenovo’nun Amerika’daki merkezi ise Morrisville, Kuzey Carolina’da yer alıyor. Amerika’daki merkez, 100 İnsan Hakları Şirket Eşitliği Liste’sinde birinci. Liste, şirketlerin LGBT politikaları ve prosedürlerine göre puan veriyor.

Videonun Çin merkezinden mi yoksa Amerika merkezinden mi çıktığı bilinmiyor.

Ancak reklam Lenovo’nun Weibo sayfasında yer almıyor. Weibo Çin’de çok popüler olan bir sosyal medya sitesi.

Çin’de yerel LGBT bireylerin çalıştıkları şirketlerle iletişimde olan LGBT eşitliğini savunan WorkForLGBT’nin kurucusu Steven Paul Bielinski;

“Reklamlarında LGBT eşitliğini savunurken geri gitmeyeceklerini çok yol kat ettiklerini söylüyorlar, fakat Lenovo Çin’e geri gitmeli ve LGBT çalışan ve müşterilerinin hayallerini gerçekleştirmeliler.” dedi.

Yurtdışına açılmış Lenovo ve Alibaba gibi Çin markaları, batıda LGBT hakkında seslerini çıkarıyorlar, fakat kendi memleketlerinde LGBT’yi açık bir şekilde desteklememeleri üzücü.”

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz