Haberler Lezbiyen

Lezbiyen Çiftten İtalya’da Tarihi Zafer!

GMag
Yazar: GMag

Lezbiyen bir çiftin bebeği, İtalyan yetkililer tarafından bir dönüm noktası olarak kabul edildi.

Torino’da bir meclis üyesi olan Chiara Foglietta, başlangıçta, çocuğunun ülkede tanınması için bir erkekle seviştiğini söylemek zorunda kalmıştı.

Foglietta, Danimarka’da hamile kalmak için yapay döllenme yöntemini kullandı.

O ve partneri Micaela Ghisleni, oğulları Niccol Pietro’yu 13 Nisan’da dünyaya getirdi.

Ancak yetkililer ilk başta çocuklarını tanımayı reddettiler çünkü İtalya sadece heteroseksüel çiftlerin doğurganlık tedavilerine erişmesine izin veriyor. İsimsiz bir erkek tarafından bağışlanan spermi kullanan Foglietta, çocuğun kökenleri hakkında yalan söyleme fırsatı olmasına rağmen, bu seçeneği reddetti.

Merkez sol bir politikacı konu hakkında şunları söyledi;

“Bir erkekle seviştiğini, çocuğunuzu kayıt ettirmek için beyan etmen gerekiyor. Yapay döllenme yoluyla hamile kaldığınızı söylemenize izin veren bir formül yok.”

Şimdiye kadar, İtalya, klinik olarak kısır olduğu kanıtlanmış “kararlı heteroseksüel çiftler” haricindeki hiç kimse için, doğurganlık, sperm veya yumurta bağışı ve embriyo dondurma gibi doğurganlık tedavilerine izin vermiyor.

Milletvekili, oğlunun bu dünyaya geldiğini ve Micaela’nın bir çocuk istediğini ve bebeğin “kendi oğulları” olduğunu söyledi. Ve şimdi, 13 Nisan’daki hararetli mesajından sadece birkaç gün sonra, çift başarılı oldu.

Facebook’ta, Foglietta iyi haberi duygusal bir şekilde paylaştı.

“Bugün sadece bir hareket değildi. Kağıt üstünde artık bir ismi var.”

 

“Hikayemizin önemli bir sayfası yazıldı. Niccolò şimdi resmen tanındı ve oğlum İtalyan Devleti vatandaşı oldu. Kendi durumumuzda tüm çiftler için önemli bir yol açtık, artık yalan söylemeyi düşünmeyen kadınlara cesaret verdik.”

“Bugün, sen dünyaya geldiğinden beri ikinci ağlayışımız. Hoşgeldin Niccolo.”

Yorum Yaz