Pet Dünyası

Lezbiyen Maymunların ‘Statü’ Arayışı

GMag
Yazar: GMag

Maymunlar arasında iletişimi araştıran uzmanlar dişi bonoboların sosyal hayatında eşcinsel ilişkinin önemini ortaya koydu.

Dişi bonobolar, çevrede “baskın dişi” varsa lezbiyen seks sırasında özellikle daha çok ses çıkarıyorlar. Sosyal hiyerarşide kendilerinden daha yukarıdaki dişilerle, ilişki kuran dişi bonoboların da bunu çevredeki diğer grup üyelerine göstermeye çalıştıkları anlaşılıyor.

 
Uzmanlar bunu, dişi bonoboların, eşcinsel ilişkilerini statülerini yükseltmenin bir aracı olarak kullandıkları şeklinde yorumluyor.

 
Latince adı Pan Paniscus olan bonobolara “erotik maymunlar” da denmesinin sebebi bu tür içinde hem karşı cinsle hem eşcinsel ilişkinin çok yaygın olması.

 
5 yıldır bonobolar üzerinde çalışma yürüten Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden Dr. Zanna Clay, “Bonobolarda seks, stres atmanın, rekabetin, ittifaklar oluşturmanın, ilişkileri sınamanın, uzlaşma aramanın, tesellinin ifadesi olabiliyor” diyor.

 
Dr. Clay maymunlar arasındaki iletişimi daha sağlıklı gözlemleyebilmek için uluslararası bir uzman ekiple birlikte Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Lola Ya adlı bonobo koruma parkında gözlemler yapmış.

Yorum Yaz