Haberler Türkiye

LGBT Aktivisti Uğur Büber Tutuklandı!

GMag
Yazar: GMag

Balıkesir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi, LGBT aktivisti Uğur Büber, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Kaos Gl’den Yıldız Tar’ın haberine göre,  27 Aralık’ta gözaltına alınan Büber, tutuklanarak Kepsut L Tipi Cezaevine gönderildi. Büber’e sorgusunda Facebook hesabından yaptığı siyasi gündeme dair paylaşımları soruldu.

Jandarmanın yaptığı sorguda öncelikle Büber’e Maraş katliamına ilişkin paylaştığı ‘Katliamın değişmeyen yüzü Türkiye’ ifadesi soruldu. Büber, “Türkiye’de Maraş, Çorum ve Sivas gibi illerde Alevilere yönelik saldırılar olmuş ve bunun neticesinde bir sürü Alevi yurttaş canice öldürülmüştür. Bunu unutturmamak ve suçluların cezasını bulması maksadıyla yapılmış bir paylaşımdır” dedi.

Büber, Gezi eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın cezasının para cezasına çevrilmesini de, “10 bin lirayı ver gitsin, ederimiz 10 bin lira” diye eleştirmişti. Büber’e, bu paylaşımının yanı sıra, hangi derneklere üye olduğu ve ‘terör örgütü üyesi bir yakını olup olmadığı’ sorusu da yöneltildi.

‘Savaşla hiçbir şeyin çözülemeyeceğine inandım’

Büber, savunmasında şunları söyledi: “İddiaları ve tarafıma yöneltilen suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Ben bir insan hakları aktivistiyim. İnsan hakları aktivistlerinin görevi devlete bazı şeylerin yanlış gittiğini, düzeltilmesi ya da değiştirilmesi gereken şeyleri söylemek, bunun için çalışma yapmak ve kanun yapıcılara bunun ne derece elzem olduğunu hatırlatmaktır. Ergenliğime ulaştığımdan beri silahla, savaşla hiçbir şeyin çözülemeyeceğine inandım. İnsanların her zaman konuşarak, merhabalaşarak sorunları çözebileceğine inandım. O yüzden silahlı bir grubun propagandasını yaptığım ya da üyesi olduğum iddiaları geçersizdir.”

Büber jandarma sorgusunun ardından Balıkesir 2’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı.

Arkadaşlarından destek

Arkadaşları, ‘Uğur Bir Fenomen Değildir’ başlıklı bir Facebook sayfası açtı.

Sayfada, tutuklama kararının Büber’in eğitim hakkını elinden almak olduğu belirtilerek şunlar söylendi: “Bir insan hakları ve LGBT+ aktivisti olan Uğur Büber’in yargılamaya konu olan tüm paylaşımları bütünüyle ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek kişisel kanaatleridir. Ayrıca mezuniyete hazırlandığı dönemde gerçekleştirilen bu tutuklu yargılama Uğur’un eğitim hakkını çiğnemekte, telafisi mümkün olmayan zararlara neden olmaktadır. Bir öğrencinin ülkedeki gelişmelerle ilgili hür fikirlerini beyan etmesi, hükümet politikalarını eleştirmesi, yargı kararlarıyla ilgili kişisel kanaatlerini arkadaşlarıyla paylaşması suç değildir, olmamalıdır.”

Diken.com.tr

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz