Dünya Haberler

Lübnan Onur Yürüyüşü Askıya Alındı!

GMag
Yazar: GMag

 İlki geçen sene düzenlendiğinde Arap dünyasında bir ilk olan 8 günlük organizasyonun yaratıcısı Hadi Damien, bir soruşturma kapsamında polis tarafından göz altına alındı. Bir hakim, etkinliğin ‘ahlaksızlık kışkırtması’ olup olmadığına karar verene kadar Damien, Beyrut Onur Yürüyüşü’nün askıya alındığını göz altından salındıktan sonra duyurdu.

Members of Lebanon's LGBTQ community attend a picnic the coastal city of Batroun, north of Beirut, on May 21, 2017, as part of the Beirut Pride week aimed at raising awarness about the rights of the community. / AFP PHOTO / IBRAHIM CHALHOUB (Photo credit should read IBRAHIM CHALHOUB/AFP/Getty Images)

Yetkililer, organizatörlerin bir dizi homofobik saldırı hakkında hikayeler okunmasına izin verilmedikten sonra soruşturmayı başlattı. 38 kişiyle beraber göz altına alınan Damien açıklamasında:

“Sorgulayıcılar beni çok önemsemediği ve fiziksel veya sözlü olarak bana saldırmadığı için mutluyum. Aynısını göz altına alınan diğerleri için söyleyemeyeceğim çünkü vücutlarında mavi, yeşil çürükler vardı.”

“Görünüşe göre temyizin sebebi savcılığın Beyrut Onur Yürüyüşü’nün bozulmuş bir programını ele geçirmesi oldu. Soruşturmadan önce dokunulan her noktanın detaylarını açıkladık. Beyrut Onur Yürüyüşü hakkında bilgi verdik, anlamını ve neden başlatıldığını, yanlış kelimeleri düzelttiğimizi ve önemli detayları anlattık.”

Damien, bir hakim etkinliğin ‘ahlaksızlık kışkırtması veya kamusal değerlerin bir ihlali’ olup olmadığına karar verene kadar, yetkililerle etkinliği askıya alan bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Geçen seneki etkinliğe 4000’den fazla kişi katılmıştı.

Damien, zorla kapatılmasına rağmen geçen seneki bir haftalık organizasyonun tüm beklentileri aştığını söyledi.

Members of Lebanon's LGBTQ community attend a picnic the coastal city of Batroun, north of Beirut, on May 21, 2017, as part of the Beirut Pride week aimed at raising awarness about the rights of the community. / AFP PHOTO / IBRAHIM CHALHOUB (Photo credit should read IBRAHIM CHALHOUB/AFP/Getty Images)

Müslüman Alimler Birliği, etkinliği sosyal medyada kınadıktan sonra etkinlik, güvenlik endişeleri nedeniyle yarıda kalmıştı.

Lübnan’da eşcinsellik hala yasak ve bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabiliyor. Ancak ülkedeki önemli bir hakim eşcinselliğin yasadışı olmaması gerektiğini söyleyerek, ülkenin suçtan arındırma yolunda adımlar attığı umudunu doğurmuştu.

Hakim Rabih Maalouf, ‘eşcinselliğin kişisel bir tercih olduğunu ve cezalandırılabilir bir suç olmadığını’ söylemişti.

Bu sene Mart’ta politikacılar, yetkililere eşcinsel seksi suçtan arındırmaları yönünde çağrı yaptı. Sağcı Hristiyan Demokrat Parti’den Kataeb, kanunu kaldırma planları olduğunu söyleyerek hükümete baskı yapmıştı.

Şu an Lübnan Ceza Kanunu’nun 534. maddesi ‘doğaya karşı’ olan cinsel birliktelikleri yasaklıyor. Aktivistler mevzubahis maddenin kaldırılmasının Orta Doğu ülkesinde LGBT eşitliği yönünde büyük bir adım olacağını söylüyor.

Dönemin Arap Özgürlük ve Eşitlik Derneği yöneticisi Georges Azzi:

“Partileri açık açık LGBT topluluğunu desteklemeleri konusunda uzun zamandır zorluyoruz. Kapalı kapılar ardında sözler almıştık ama bu politikacıların bizi açıkça ilk destekleyişleri.”

 

 

Yorum Yaz