Röportajlar Türkiye

Mabel Matiz; ‘Hayatım, Homofobik Dille Mücadele Etmekle Geçti..’

GMag
Yazar: GMag

Sevilen şarkıcı Mabel Matiz, Posta’dan Oya Çınar’ın sorularını yanıtladı. Hayatı boyunca homofobik dile maruz kaldığını ve alıştığını söyleyen Matiz, sosyal medya üzerinden kendisini homofobik /cinsiyetçi söylemler ile itham eden takipçisi hakkında da konuştu.

  • Bir süre önce sosyal medyada hepimizi etkileyen haklı bir isyanınızı okuduk. Bir okurunuzun yaptığı homofobik, cinsiyetçi bir paylaşım üzerine…

Ben o arkadaşımızın kullandığı dile çok alışkınım. Hayatım bu homofobik dille, nefret diliyle mücadele etmekle geçti. O yeni bir şey söylememişti ama bazen her şey birikir, en derininize temas eder ve susamayacağınız bir nokta gelir ya… O da öyle bir andı.

  • Yazdıklarınızda büyük bir üzüntü vardı… 

Üzüntüm o yazıyı daha paylaşmadan, yazı bitince geçmişti aslında. Yazdıklarım, o arkadaşımıza açık mektup olmasının ya da kamuya yazdığım bir metin olmasının ötesinde, öncelikle kendimle olan ilişkime temas ettiğim bir yazıydı.Yoksa zaten tüm hayatım o dille mücadele etmekle geçti.

  • Bir şekilde size ulaşıp özür diledi mi? 

Evet. Üzgün olduğunu belirten, özür dileyen bir mesaj gönderdi. Anlaşılmış olmak da mutluluk vericiydi.

  • Zaten başından beri cinsel kimliğinizi saklamadınız. Ama kimsenin gözüne de sokmuyorsunuz… 

Evet. Ama bunun için özel bir çabam da yok. Herhangi bir müzisyen kendi cinselliğiyle ilgili gündelik hayatında ne yapıyorsa ben de o şekilde yaşıyorum.

  • Elinizde sihirli bir değnek olsa hangi tabuyu yıkmak isterdiniz? 

Çok şey var ama önce cinsel ayrımcılığı bitirmek isterdim. Maalesef seks hâlâ tüm dünyada büyük bir tabu. Ve bundan kaynaklanan bir çileler silsilesi var. İnsanlar bu yüzden acı çekiyor. Bu konuyu rahatlatmak isterdim. Bu değiştiğinde bence insanlar pamuk gibi olacak. Hâlâ bin yılların ezberiyle yaşanan çok şey var. Osho’nun bir sözü var, “Önce sekse doyun” diyor. Çok mantıklı buluyorum. Bunu değiştirmek isterim dünyada.

Yorum Yaz