Dünya Haberler

Mariela Castro Küba’da, Eşcinsel Evlilikler için Savaşacak!

GMag
Yazar: GMag

Eski Küba Cumhurbaşkanı Raúl Castro’nun kızı Mariela Castro, ülkeyi eşcinsel evliliğin kabul edilmesi yönünde zorlayacağını söyledi.

Castro, Küba’da “Homofobi ve Transfobiye Karşı Günler”in lansmanını yapmak için basın toplantısında bu yorumları yaptı.

Basına konuşan Küba Ulusal Cinsiyet Eğitimi Merkezi’nin başkanı olan Kübalı milletvekili, Küba’da eşcinsel çiftlerin evlilik haklarının eksikliğine değindi.

Associated Press’e göre Castro, basına yaptığı açıklamada, Temmuz ayında başlaması beklenen anayasal reform sürecinin bir parçası olarak eşcinsel evlilikleri destekleyeceğini söyledi.

Castro gazetecilere verdiği demeçte, LGBT aktivistlerinin değişime ayak uydurabilmek için “güçlü olduklarını” ve Dennis-Canel’in eşcinsellik konularında “duyarlılıklarını ve farkındalıklarını” övdü.

Castro, daha önce bir törenle eşcinsel birlikteliği düzenleyerek ülkedeki sosyal muhafazakârları kızdırdı.

Eşcinsellik 1979’dan bu yana Küba’da yasal olarak görülüyor, ancak LGBT’ler için ayrımcılıkla mücadele önlemleri ve eşcinsel çiftler için ortaklık hakları bulunmuyor.

Küba LGBT hakları konusunda sıkıntılı bir geçmişe sahip.

1959’dan beri, Cumhurbaşkanı Fidel Castro, diğer muhaliflerin yanında LGBT’lerin zulmünü ve cinayetini yöneten bir rejimi ele geçirdi.

Eşcinseller “doğal olarak karşı-devrimci” olarak görülüyordu ve eşcinselliğin Castro’nun rejimi tarafından “devrimle bağdaşmayan sapma” olduğu ilan edildi.

Eşcinselliğin kabulü artmış olsa da, ülkenin LGBT hareketinin büyük bir kısmı, uluslararası bir gay hakları kampanyacısı olarak yüksek profilli rolüyle karşı karşıya olan büyük şüphecilikle karşı karşıya kalan Mariela Castro’nun etrafında yer alıyor.

 

Yorum Yaz