Etkinlik Müzik

Melt Festival, Berlin’deki LGBT Kültürünü Müzik ile Birleştiriyor

GMag
Yazar: GMag

Melt Festival, Alman insanının eşitlik ve çeşitlilik konusundaki ısrarını sembolize eden, amblem bir isim haline dönüştü.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Temmuz ayında, Ferropolis’te düzenlenecek olan festival 21. yaşını kutlayacak. Ferropolis, Berlin’in 140 kilometre güney batısında bulunan eski bir madenci kasabası.

Melt Festival, homofobi ile mücadeledeki duruşu ile biliniyor.

Eskiden Doğu Almanya’nın olarak kabul edilen toprakların içerisinde yer alan yöre, bir zamanlar muhafazakar ve homofobik profili ile biliniyordu. Şimdilerde ise festivalin Almanya’daki problemlere ve politik geçmişine olan tutumu işleri değiştirmiş durumda.

Her sene, canlı müzik ve Berlin’in efsanevi gay partilerinden DJ setleri etkinlikte yerini alıyor.

Berlin’in ikonları arasında yer alan Labrador Bar da geçtiğimiz yıllarda etkinlikte yer almış, 2016 yılında festival, LGBT kültürünün en iddialı temsilcilerinden olduğunu yine ikon haline dönüşecek bir sahne kurarak göstermişti.

Yo! Sissy

Berlin merkezli önde gelen sanatçılarından Yo! Sissy ortalığı geçtiğimiz iki yıl boyunca kasıp kavurmuş olsa da, bu sene sahnede yer almıyor.

Yine de, Sissy’nin eski direktörü ve Berlin drag queen’i olan PANSY, Melt Festival 2018’e House of Presents’i getiriyor.

Yo Sissy’nin hazcı ve kapsayıcı parti anlayışına bağlı kalacak olan House of Presents, PANSY ile birlikte DJ arkadaşlarından birinin canlı performası ile katılımcıları coşturmayı planlıyor.

North Carolina merkezli bir drag sanatçı olan PANSY, Berlin’de haftalık drag gösterileri ve dans partileri düzenliyor.

PANSY

Melt Festival’in LGBT sahnesi, uluslararası platformda önde gelen disco, dans ve tekno DJ’lerini konuk edecek.

Fischerspooner / Casey Spooner

Bu yıl gelecek isimler arasında tekno DJ’i The Black Madonna, eski Bloc Party solisti Kele, dans ikilisi Smerz, prodüktör Honey Dijon, elektronik müzik ikilisi Fischerspooner ve ABD’li mixtape sanatçısı Jungle Pussy var.

Katılacağı kesinleşmiş diğer büyük kuir isimler ise Kim Ann Foxman, Marc Miroir ve Faka.

Kim Ann Foxman

House of Presents, seyircilerde “Ne çıkacağını bilemezsiniz” mottosu ile merak uyandırmayı hedefliyor.

Yorum Yaz