Haberler Moda

Moda Efsanesi Hubert de Givenchy, 91 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

GMag
Yazar: GMag

Audrey Hepburn, Jackie Kennedy, Elizabeth Taylor, Grace Kelly ve Marlene Dietrich gibi ikonik kadınları giydiren, ünlü Fransız moda tasarımcısı Hubert de Givenchy cumartesi günü Paris’e yakın olan evinde 91 yaşındayken uykusunda son nefesini verdi.

Givenchy aynı zamanda The House of Givenchy özel tasarım moda markasını da kurmuştu. Ünlü modacı eski tasarımcı Philippe Venet ile çok uzun zamandır birlikteydi.

Venet önceden Givenchy’nin ortağı için çalıştı ve 1953-1962 yılları arasında Givenchy’nin usta terzisiydi.

The House of Givenchy’nin yaptığı açıklama şöyle:

“Fransız moda eğitiminin önemli simalarından, Paris şıklığını ve zerafetini yarım asırdan uzun bir süredir sembolize eden kurucumuz Hubert de Givenchy’nin vefat haberini paylaşmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Çok özlenecek. Büyük arkadaşı ve 40 yıldan uzun süredir ilham perisi olan Audrey Hepburn için yarattığı zamana bağlı olmayan şık görünümlerle uluslararası modaya yön vermiş bir ustaydı. İşleri o zaman olduğu kadar bugün de ilişkili.”

Givenchy birçok filminde Hepburn’ü giydirdi, 1961’de çıkan Breakfast at Tiffany’s’de aktrisin giydiği klasikler arasına giren küçük siyah elbise de ünlü modacının imzasını taşıyordu.

Ailesi, çiçekler yerine Givenchy’nin onuruna UNICEF’e bağış yapılmasını istedi. 

Kısa bir süre önce görevini bıraktığı şirketi, büyük bir kampanyada transseksüel bir model kullanan ilk büyük moda firmasıydı. 2010 Sonbahar/Kış kreasyonunda trans model Medeiros Cerezo (Lea T) yer almıştı.

Givenchy tasarımcısı Riccardi Tisci ise şöyle konuştu:

“Lea ailesine dönüşüm geçirmek istediğini söylediğinde gelen tepki pek iyi değildi. Sabahın altısında beni aradı ve harap bir haldeydi. ‘Fahişelik yapmak istiyorum. Sokaklara düşmek istiyorum çünkü ameliyat olacak param yok. Ailem bana parayı vermiyor ve ben ne yapmam gerektiğini umursamıyorum. Hayatımda ilk defa ne olmak istediğimin farkındayım ve kimse beni durduramaz.’ dedi. Fahişe olmak istediğini söylemesi beni bitirmişti. Kampanyayı yapmaya iki sebepten karar verdim. Birincisi Lea’ya finansal olarak yardım etmekti çünkü kim bir transseksüelin üst düzey bir model olamayacağını söyleyebilir. Fotoğrafçılarla da konuşurken her şeyi dürüstçe hallettik. Onlara ‘Evet, transseksüel, çok güzel bir kız, tanışınca çok seveceksiniz.’ dedim. Sonunda bu büyük şeye dönüştü ki bu da harika.”

 

 

Yorum Yaz