Haberler Televizyon

‘Müslüman Lezbiyen Kızlar Eşcinsel Tedavi Terapisine Maruz Kalıyor’

GMag
Yazar: GMag

Coronation Street’te eşcinsel Müslüman hemşire Rana Nazir’i canlandıran aktris Bhavna Limbachia, hayranlarının sık sık kendisine eşcinsel ‘tedavi’ terapisine maruz bırakıldıklarını söylediklerini söyledi. Rana Nazir büyük bir Birleşik Krallık dizisinde eşcinsel bir ilişki yaşayan ilk Müslüman karakter.

“Eşcinsel olmadığım için çıkıp kendimi eğitme ihtiyacı hissettim. LGBT topluluğu hakkında çok şey bilmiyordum. Doğru bir şey yaptığıma emin olmak istedim. Açıkça eşcinsel olmayan bazı Pakistanlı kızlarla buluştum. Ne kadar korkmuş olduklarını görmek şok ediciydi. Hisleri hakkında, açığa çıksalar neler olacağı hakkında konuşurken gizli yerlerde buluşmak zorunda kaldık. Birçok kız ailelerinin kendisini ‘tedavi’ etmesi için imamlara götürdüğünü söyledi.”

Dizi de benzer bir hikaye ortaya konmuştu. Rana’nın ailesi ilişkisini öğrendikten sonra onu kaçırıp Pakistan’a gönderme planları yapmıştı.

Eşcinsel ‘tedavi’ terapisi, hükümet hakkında veri bulunmadığını söylese de hala Birleşik Krallık’taki dini gruplar arasında oldukça yaygın. Manchester’daki bir kilisenin geçen sene ‘dönüşüm’ terapisi yaptığı ortaya çıkmıştı ve Londra merkezli aşırı muhafazakar eşcinsel tedavi organizasyonu Core Issues Trust, haftada düzinelerce müşteri ağırladığını iddia ediyor.

Uygulama, büyük medikal ve psikolojik kurumlar tarafından yasaklanmış olsa da Birleşik Krallık’ta lisanssız dini terapistlerin uygulaması düzenlenmiş durumda değil. Avrupa’da ve ABD’nin birçok eyaletinde ‘terapi’ yasaklanmış olmasına rağmen hükümet resmi bir yasak getirmemekte diretiyor.

California eyalet meclisi geçenlerde eşcinsel tedavi uygulamalarını tüketiciyi aldatan dolandırıcılıklar olarak damgalayacak bir tasarıya yeşil ışık yaktı.

Limbachia, dizinin hikayesinin dünya çapında LGBT hayranlardan güçlü bir tepki aldığını da ekledi.

“Sadece Asya’da da değil. Dünyanın her yanından Kanada’dan, Amerika’dan, Avustralya’dan ve Pakistan’dan insanlar benimle irtibata geçti. Dizi aynı zamanda LGBT toplumuna ses de verdi. Kendi güçlerini buluyorlar, onlara bir ses olabildiğimizi görmek mahçup edici ve umuyorum ki insanların zihinlerini genişletip, tabulardan kurtulmalarını sağlıyoruz. Kate ve Rana hikayesi bir şekilde başa çıkma mekanizması haline geldi. Londra’da eşcinsel evlilikleri destekleyen imamlar ortaya çıkmaya başladı. Hala gidecek çok yolumuz var ama dikkat çekmek için bu platforma sahip olmamız güzel.”

Yorum Yaz