Haberler Türkiye

NatGeo Türkiye’den Skandal Sansür! Trans Çocuk Avery Jackson Kapakta Yok!

GMag
Yazar: GMag

Doğuş Grubu’nun yayınladığı NatGeo Türkiye, derginin “Cinsiyet Devrimi” başlıklı dosyasını sansürledi. Dosyayı “Cinsiyet Mücadelesi” olarak veren dergi, orijinal kapakta yer alan trans çocuğa da kapakta yer vermedi.

 
4 yaşında cinsiyet geçiş sürecine giren 9 yaşındaki trans çocuk Avery Jackson, National Geographic dergisinin Ocak 2017 sayısı kapağında yer almıştı.

coveraveryTürkiye’de Doğuş Grubu’nun yayınladığı dergi, bu sayıya sansür uyguladı. National Geographic’in kapak konusu olan Cinsiyet Devrimi (Gender Revolution) sözü, ‘Cinsiyet Mücadelesi’ olarak tercüme edildi. Ayrıca trans çocuk Avery Jackson’a orijinalindekinin aksine kapakta yer verilmedi.

c1jw9eyw8aq0kqa-750x967

Ne olmuştu?

National Geographic dergisi Ocak 2017 sayısı kapağında 9 yaşındaki trans çocuk Avery Jackson’a yer vermişti.

gender-revolution-ngm-covers-ngsversion-1482248469304Dergi, son sayısının kapak konusunu Cinsiyet Devrimi (Gender Revolution) olarak belirlerken, çift kapak olarak basılan derginin kapağında Jackson’ın “Kız olmanın en iyi yanı, artık erkek taklidi yapmak zorunda olmamam” sözü yer almıştı.

Avery Jackson hangs out with Mickey and Max, right, Wednesday, Dec. 21, 2016 in her Kansas City, Mo., home. (Jill Toyoshiba/Kansas City Star/TNS)

128 yıldır yayımlanan dergi, kapağında ilk defa bir transa yer vermişti.

Gazetekarınca.com

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz