Haberler Sanat

New York’da LGBT Anıtı Açıldı

GMag
Yazar: GMag

New York ilk LGBT anıtını açtı.

Anıt, Hudson River Park’ta Vali Andrew Cuomo tarafından açıldı. Törene, New York’un ilk bilinen eşcinsel politikacısı Corey Johnson da katıldı.

Cuomo’ya göre, Haziran 2016’da Orlando saldırısında hayatını kaybedenleri anarak tüm nefret suçu, cehalet ve hoşgörüsüzlük kurbanlarını onore etti.

Anıt, Brooklyn’li sanatçı Anthony Goicolea tarafından dokuz adet aşınmış kaya parçasından oluşuyor. Kayaların altı tanesinin ortasına çeşitli renkleri yansıtan cam bir kesit yerleştirilmiş.

En büyük kaya parçasında ise cam bulunmuyor. Bunun yerine LGBT aktivist Audre Lorde’den bir alıntı içeriyor: “Farklılık, kişisel gücümüzün işlediği ham ve güçlü bağlantıdır…”

The New York LGBTQ Memorial opens Between West 12th & Bethune Streets in Hudson River Park in Greenwich Village, NYC -…

ANTHONY GOICOLEA paylaştı: 25 Haziran 2018 Pazartesi

Goicolea neden cam kullandığını Curbed’e verdiği röportajda, “Cam geleneksel olarak kırılganlık ve hassasiyeti sembolize eder, fakat burada kayaları kuvvetlendiren bir öge olarak sunuluyor.”

Sanatçı aynı zamanda insanların etrafında olabileceği ve zaman geçirebileceği bir anıt yaratmak istediğini belirtiyor.

“Anıtı ziyaret edenlerin, anıtın bir parçası olmasını istedim.”

“Bugün bir çok grubun maruz kaldığı durumu göz önünde bulundurunca kendini, çevreni ve dahil olduğun topluluğu yansıtmak önemli.”

Anthony Goicolea

“Farklılığı yücelten ve farklılıktan yana olan bir yere ihtiyacımız var. Bu yerin aynı zamanda güçlü bir mesaj verebilmesi de lazım.”

Göz kamaştıran anıt, Bethune Caddesi ve Batı 12. Cadde arasında bulunuyor.

Yorum Yaz