Dünya Haberler

Obama, Transseksüel Aktivistin Sorusuna İlham Verici Bir Cevap Verdi

GMag
Yazar: GMag

Transseksüel bir aktivistin, Başkan Obama için tek bir sorusu vardı ve özgür dünyanın eski lideri, kendine yakışan bir cevap verdi.

New Delhi’deki organizasyona, ülkenin dört bir yanından Hindistanlı genç liderlerle birlikte, başkanlığı döneminde LGBT hakları adına büyük adımlar atılan, ABD eski Başkanı Barack Obama da katılmıştı. Bu liderlerden birisi Akkai Padmashali Başkan’a bir soru sordu: “Ben transseksüelim ve hep ayrımcılıkla karşılaştım. Kabul edilmek için ne yapmalıyım?”

Obama da sesini yükseltmenin ilk adım olduğunu söyledi.

“İşte şu anda beni sorgulayarak başlıyorsun. Sesini buldun. Değişim, sesini bulmakla ve görüşlerini, tecrübelerini, hikayelerini aktarmakla başlar. Ve bu ötekileştirilmiş, damgalanmış tüm gruplar için geçerlidir. Sesini bulduktan ve hikayeni paylaştıktan sonra senin farklı olduğun yönündeki yanılgılar yıkılmaya başlar çünkü insanlar da seninle kendisini özdeşleştirebilmiştir. Kendi insanlığını keşfetmek, politik hareketin temellerinin oturtulduğu temel olmalı.”

Padmashali, organizasyona katılan tek transseksüel bireydi. Kalabalıktan gürültülü bir alkış alan konuşmasında, Hindistan’ın LGBT bireylere karşı ayrımcı yapısından ve bunun sebep olduğu ıssızlık ve acılardan bahsetti:

“Ben trans bir kadınım. Bir seks işçisiydim, bir dilenciydim. Toplumun tüm katmanları tarafından dışlandım. Bir sosyal aktivist olarak dikkatinizi çekmem gereken pek çok konu var. Bu ülkede LGBT insanları yasadışı gören 377. madde uyarınca ben bir suçluyken nasıl sesimi yükseltebilirim? Buna karşı nasıl ses çıkarılır?”

Akkai Padmashali

Padmashali ayrıca, Obama’ya sarılıp sarılamayacağını sordu ve kalabalıktan büyük destek görerek eski Başkan’a sarıldı.

Toplantıdan önce Akkai’nin TNM’e söyledikleriyse şöyle:

“Hindistan’daki mevcut durumda; kendimizi ifade etme hakkımızı, gizlilik hakkımızı ve diğer temel, sosyal ve insan haklarımızı güvence altında göremiyoruz.”

LGBT organizasyonu Ondede, ile Akkai, Hindistan’daki trans yanlısı aktivizmin bayrak taşıyıcısı rolünde. 

Yorum Yaz