Haberler Sinema

Oscar Ödül Töreninde Gerçekleşen 8 Önemli LGBT Anı

GMag
Yazar: GMag

Sunucunun şakalarından, reklamlara, geçen geceki Oscar ödül töreninde bir sürü LGBT anı vardı. İşte bazı önemli bölümler:

‘A Fantastic Woman’ En İyi Yabancı Film Ödülünü Kazandı

A Fantastic Woman (Una mujer fantástica) gelecek vadeden şarkıcı Marina ve sevgilisi Orlando öldükten sonra göğüs gerdiği korkunç transfobiyi konu alan bir Şili filmi.

A Fantastic Woman sadece transseksüel bir kadın hakkında olan bir film olmamakla beraber, filmin başrolü Daniela Vega’nın kendisi de transseksüel.

Eşcinsel Bir Senarist, Eşcinsel Bir Filmle En İyi Uyarlama Senaryo Ödülünü Aldı

Call Me by Your Name en iyi erkek oyuncu ve en iyi film dalları da dahil olmak üzere 4 dalda Oscar’a aday olmuştu ve en iyi uyarlama senaryo ödülünü kazandı.

89 yaşında Oscar kazanarak bunu başaran en yaşlı kişi olan eşcinsel senarist James Ivory, filmin uyarlandığı romanın yazarına ve şimdi gitmiş olan hayatının aşkına teşekkür etti.

Walmart, İçinde Siyahi Lezbiyen Ebeveynler Olan Bir Reklam Yayınladı

Dün gecenin en güzel olaylarından birisi gösteri sırasında bile değildi. Black Panther’e atıfta bulunulan bir reklamda, süper kahraman oyunu oynayan bir çocuğa iki annesi tarafından eve girmesi söyleniyor.

Sufjan Stevens ‘Mystery of Love’ı Söyledi

Sufjan Stevens’ın cinselliği, belirsiz sözleri nedeniyle hayranları arasında merak konusu olmuştu. Hatta Facebook’ta 20.000 takipçisi olan ve konuyla dalga geçen ‘Sufjan Stevens Eşcinselce mi Yoksa Sadece Tanrı Hakkında mı?’ diye bir grup da kuruldu.

Şarkısı Mystery of Love, Call Me by Your Name’in soundtrackine dahil ve Büyük İskender’in erkek sevgilisi Hephaestion hakkında yani orada çok da belirsizlik yok.

Stevens en iyi orijinal müzik dalında Oscar’a aday olmuştu ama kazanamadı. Şarkıcı dün gece şarkıyı seslendirdi.

Jimmy Kimmel Mike Pence’in Homofobisi Hakkında Şaka Yaptı

Sunucu Jimmy Kimmel, törenlerde mizahı politikanın içinde buldu ve şakalarının çoğu Trump Hükümeti ve Hollywood’daki cinsel taciz hakkındaydı.

Sunucu aynı zamanda Mike Pence’e de sataştı. Çok fazla gişe yapmayan Call Me by Your Name hakkında konuşurken Kimmel:

“Call Me by Your Name gibi filmleri para kazanmak için değil, Mike Pence’i gıcık etmek için çekiyoruz.”

Daniela Vega Bir Oscar Takdim Eden İlk Transseksüel Oldu

Kendisi de başarılı bir şarkıcı olan Vega, en iyi orijinal şarkı ödülünü takdim etti. Kendisi Oscar ödüllerinde ödül veren ilk açıkça transseksüel kadın oldu.

“Bu çok özel, önemli bir şey, çünkü bir kapıyı açtığınızda o kapı açık kalır.”

İlk En İyi Sinematografi Ödülüne Aday Gösterilen ve Açıkça Eşcinsel Olan Kadın, Eşcinsel Bir Yönetmenle Bir Reklam Çekti

Rachel Morrison en iyi sinematografi dalında Oscar’a aday gösterildi ve bu dalda aday olan ilk kadın ve ilk lezbiyen oldu.

Yönetmen Dee Rees ile çalışan sanatçı, dün geceki yayın sırasında yayınlanan bir Samsung Galaxy reklamında görev aldı. Reklamda iki kadın telefonlarına bakarken görülüyor ve reklamın sonunda Rees ile Morrison patlamış mısır yiyerek film izliyor.

Adam Rippon Kırmızı Halıda Deri Takımıyla Görüldü

 

Having a leather moment at #oscars2018

Adam Rippon (@adaripp)’in paylaştığı bir gönderi ()

Eşcinsel artistik patinajcı Adam Rippon Pyeongchang’dan daha yeni döndü ve direkt Oscar ödüllerine katıldı.

S&M ilhamlı Moschino tarafından tasarlanan kırmızı halı kıyafeti, deri bir takımdı. Sporcu aynı zamanda çorap giymemişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz