Dünya Haberler

Panama, Eşcinsel Evliliği Yasallaştırıyor!

GMag
Yazar: GMag

Geçen hafta Kosta Rika’da verilen tarihi bir mahkeme kararının 20 farklı ülkede eşcinsel evliliğin yasallaşmasının önünü açabileceğinin haberini yapmıştık. 

Inter-Amerikan İnsan Haklar Mahkemesi, iki yıl önceki bir dilekçeyi değerlendirerek evlilik eşitliğinin lehinde bir karar vermişti. 

Kosta Rika Başkanı Luis Guillerme şunları söylemişti:

“Batı yarımküre Kosta Rika’da verilen bir karar dolayısıyla evlilik eşitliğini kutluyor! Karar sadece bu Orta Amerika ülkesini değil, mahkemeye üye olan ve kararlarına uyacağını söyleyen diğer 19 ülkeye de örnek teşkil ediyor. Bu ülkeler Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Surinam ve Uruguay.”

Mahkemenin kararına riayet etmek bu ülkeler için bir zorunluluk değil ama neyse ki Panama kararı uygulayacağını açıkladı. Başkan Yardımcısı Isabel de Saint Malo salı günü, hükümetin tüm bölümlerine kararın uygulanacağını söyledi. Saint Malo Panamalı televizyon kanalı TVN’ye şunları söyledi:

“Eşitlik ve ayrımcılık karşıtı gündemin ülkemizde daha da ilerleyeceğinden eminiz.”

Yorum Yaz