Dünya Etkinlik

Azerbaycan ve Özbekistan’daki Nefret Suçlarına Karşı Öpüşme Eylemi!

GMag
Yazar: GMag

Voices4 asla hız kesmiyor! Protestoları başlatan, yürüyüşleri organize eden ve New York’ta aktivizm için genel bir ses haline gelen, şiddet içermeyen ve doğrudan eylem savunucusu grup; bir kez daha sokaklara dökülüyor ancak bu sefer bunu bir öpüşme ile yapıyor.

11 Şubat Pazar günü, Voices4, 801 İkinci Cadde’de Özbekistan Konsolosluğu önünde, RUSA LGBT grubu ile ortaklaşa eski moda ve güzel bir “öpücük” için toplanacak. Sevgililer Günü geldiğinde, “öpüşme eylemi”, özellikle de Özbekistan’daki ve Azerbaycan’daki LGBT insanlara karşı nefret suçları uygulanması sonrasında küresel kuir topluluğunun yüz görmüş baskısına karşı savunmasız bir kontrpuan görevi görecek.

Bu protesto biçimi, Sevgililer Günü için sadece erken bir kutlama yolu değil. “Öpüşme eylemi” 45 yıldır ve temel ifade özgürlüğünden eşcinsel evlilik eşitliğine kadar geniş bir yelpazede, eşcinsel hakları konularını vurgulayan güçlü bir protesto kaynağı olarak görev yapıyor.

Voices4, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Bu ülkelerdeki hükümetler tarafından LGBT’lere karşı yapılan eylemler tüm uluslararası insan hakları tüzüklerini, yasalarını ve bildirgelerini ihlal ediyor ve hükümetler haksız ve insanlık dışı politikalarından sorumlu tutulmalıdır.”

Pazar günkü öpüşme eylemine katılamayacak olanlar, eyleme destek veremeyeceklerini düşünüp üzülmesin. Eğer katılamıyorsanız, etkinlik postlarını sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak ve bu vesileyle daha çok insanın haberdar olmasını sağlayarak, eyleme katkı sağlayabilirsiniz.

Yorum Yaz