Dünya Haberler

Portekiz, Trans Bireylere Kendi Yasal Cinsiyetlerini Belirlemelerine İzin Veren Bir Yasayı Kabul Etti

GMag
Yazar: GMag

Portekiz ‘kendini belirleme’ sistemi getirerek transseksüel bireylere kendi yasal cinsiyetlerini değiştirebilme hakkı veren bir yasayı geçirdi. Yeni yasa, ülkenin parlamentosunda 109-106 oyla Cuma günü kabul edildi.

Yasa aynı zamanda yasal cinsiyet değiştirmek için tıbbi teşhis olması gerekliliğini kaldırıyor ve bunun yerine transların kendilerinin kim olduklarını ve nasıl tanımladıklarını en iyi şekilde bilmelerine saygı duyuyor. 

Yasal cinsiyet tanınması aynı zamanda 16 yaş üstüne kadar genişletildi.

Malta, Norveç, Danimarka, İrlanda ve Belçika self-ID (kendi kimliğini belirleme) sistemine sahip olan diğer Avrupa ülkeleri.

ILGA-Europe’tan Katrin Hugenbold konuyla ilgili şöyle konuştu:

“ILGA-Europa, Portekiz’de olan gelişmelerden çok memnun. Bazı partilerin eşitliğe olan bağlılıklarının son haftalarda düşüşe geçmiş olmasına rağmen, politikacıların sonunda saygı ve sağduyu yönünde oy kullanmaları bizi cesaretlendirdi. Portekiz’i tebrik ediyoruz. Portekiz gerçekten bugün tarih yazıyor. Bu yasa, Portekiz’i interseks çocuklara gereksiz tedavileri yasaklayan dünyadaki ikinci ülke yapıyor.”

Yasa, Portekiz’deki LGBT aktivistlerin iki yıllık ağır çalışmasının sonucu olarak gerçekleşti. Benzer teklifler Birleşik Krallık Parlamentosu’nun Kadınlar ve Eşitlik Komitesi tarafından da önerilmişti. Ancak Başbakan Theresa May’in belli desteğine rağmen medyadan gördüğü tepkiler yüzünden Hükümet, danışma yapmak için planlarını iptal etti.

Önde gelen köşe yazarları, önerilerin tecavüz sığınaklarını kadınlar için güvensiz hale getireceğini ve ülke genelinde kadın tuvaletlerinde sakallı kişilerin penislerini göstermesine yol açacağını iddia etti.

 

 

 

Yorum Yaz