Araştırma

Psikolojik Bir Araştırma: Eşcinsel Olmak Bir Tür ‘Sosyal Ayrıcalık’ Haline Geliyor

GMag
Yazar: GMag

Sahnede yeni bir konsept var: “Eşcinsel Sermaye”

Peki bu ne? Durham Üniversitesi araştırmacısı Max Morris’e göre, gay olanların cinselliklerini gay alanlarında bir ayrıcalık biçimi olarak kullanabileceği fikri var.

Doktora derecesini elde etmek üzere olan psikolojik araştırmacı gay kimliğinin artık “bir prestij biçimi” olarak tanınabileceğini ileri sürdü.

Sosyolog, bu sonuca ulaşmak için İngiltere’deki dört üniversitenin 40 gay erkek öğrencisiyle konuştu.

Eşcinsellerin önceki nesillere kıyasla daha az ayrımcılıkla karşı karşıya olduğunu ve toplumun “tavsiyede bulunmak ve avangart görünüm, dil ve elbise modellemek için” onlara danıştığını iddia ediyor.

Bulgularını Toplumsal ve Kişisel İlişkiler Dergisinde açıklayan Max şunları söyledi;

Cinsel-azınlık statüsünden dolayı dışlanmış veya mağdur edilmek yerine, bu çalışmadaki genç erkekler gay olarak kabul edildi ve kutlandı; bazen cinselliklerini sosyal ayrıcalık biçimi olarak kullanabileceklerinin farkına vardılar.”

Araştırmacı, Metro’yla yaptığı bir röportajda fikrine ışık tuttu ve ekledi: “Verilerden ampirik genellemeler yapmak mümkün değildir.

Ancak Max, homofobinin son yıllarda kapsamı azalmış olduğunu düşünse de hala çok fazla olduğundan emin olduğunu ekledi.

“Kanıtlar, bu toplumsal sorunların genç nesiller arasında en hızlı şekilde azaldığını, ancak kültürümüzde kaybolmadığını gösteriyor. Araştırmam, gay olmanın artık her yerde olumsuz bir şey olarak görülmediğini gösteriyor. Umarım çalışmam, daha fazla cinsel azınlık gençliğini, 21. Yüzyılda toplumdaki konumları hakkında kendinden emin ve olumlu hissetmeye teşvik eder.”

 

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz