Galeri Sanat

Ressam Paul Richmond, Zehirli ve Kırılgan Maskülenliğe Renkli Bir Biçimde Kafa Tutuyor

GMag
Yazar: GMag

Ressam Paul Richmond, yeni resim serisinde erkek olmak hakkındaki geleneksel fikirleri yırtıp atmayı amaçlıyor. Şu an Santa Cruz, California’da sergilenen ‘The Naked Eye’, çeşitli dışavurumlarla erkekliğin bir keşfi. Birlikte, 16 resimden oluşan seri, eşcinsel ressamın çocukluğundan beri maskülenlikle olan karmaşık ilişkisini yansıtıyor.

Aşağıda Richmond’ın seriyi üretirken çekilmiş bir timelapse videosunu izleyebilirsiniz.

“Neredeyse herkes heteroseksüel, duygusuz ve atletik olduğumu varsaydı ya da olmamı bekledi -ki uzaktan yakından alakası yok. En baştan hiç uymak bile istemediğim bir modele uyamadığım için başarısızmışım gibi hissettim.”

İşleri New York, Chicago ve San Francisco’da da gösterilen Richmond, The Naked Eye’ın #MeTooMovement ve diğer kültürel kilometretaşları ertesinde erkekliğin algılanışında nasıl bir nesilsel kayma olduğundan da bahsetti:

“2018’de bir erkek olmak ben büyürken 1980’de olduğundan çok daha farklı. Bugün maskülenlik zehirli ve kırılgan olarak anılıyor. Bence bu şekilde anılmasının sebepleri erkekler için yarattığımız dar kalıplar, bu kalıplara uyanların ayrıcalıklığı ve bu çizgilerin dışında kalanlara itibar etmemek.”

Richmond’ın babası yeni seri yaratma aşamasındayken vefat etti. ‘Kendine Ait Bir Alan’ isimli portre baba Richmond’ın bir fotoğrafına dayanırken, ‘Kendi İçimde Kayboldum’ sanatçının kederini yansıtıyor.

“İşlerimde, açık ve dürüst olmaya özen gösteriyorum bu yüzden hayatımdaki yerler ve olaylardan çok etkileniyorlar.”

Görünüşe göre, cinsiyet rollerinin devrilmesi Richmond’ın yaptıklarında bir düzen oluşturmaya başlıyor. Popüler ‘Cheesecake Boys’ serisi 50’lerin pinup kültürüne eşitlikçi bir yaklaşım sergileyerek, aktör-komedyen Alec Mapa, fotoğrafçı Mike Ruiz ve New York gece hayatı ikonu James St. James gibi kuir ünlüleri farklı çıplaklıklarda, Marilyn Monroe ve Betti Page-vari pozlarla resmetmişti. 

‘The Naked Eye’ stil ve ton olarak çok daha farklı olsa da Richmond, ‘Cheesecake Boys’u beğenenlerin yeni seride de sevecek bir şeyler bulacaklarından emin. 

“Önceden tatlı yemek ama başka şeyler için de yer ayırmak gibi bir şey. Umarım ki izleyiciler, hepimizin içindeki karmaşıklığa daha güçlü bir merak ve beğeni duyarak ayrılırlar.”

Yorum Yaz