Dünya Haberler

Romanya, Sivil Partnerliği Tanımak İstiyor!

GMag
Yazar: GMag

Romanya, eşcinsel çiftler için sivil ortaklıklar yolunda olabilir mi?

Önde gelen bir siyasetçi, Doğu Avrupa ülkesi Parlamentosu’nda pazartesi günü bir konuşma yaptı.

İktidardaki Sosyal Demokrat Parti genel başkanı Liviu Dragnea, ülkede bu azınlığın var olmadığını iddia edemeyeceğini söyledi.

Liviu Dragnea

“Sivil ortaklıkları yasallaştırma fırsatını tartışmamız için rica ediyorum. Victor Negrescu’dan (Avrupa İşleri Bakanı) bu azınlığı temsil eden STK’larla görüşmesi için bu mevzuatı düzeltmek üzere gerekli şeyleri sordum.”

Medeni ortaklıklar konusundaki yorumlarını aynı zamanda yapan Dragnea, Parlamentonun Romanya anayasasının eşcinsel evliliğini yasaklamak için değiştirilip değiştirilmemesi gerektiğine dair bir referandum düzenlemek için bir yasa getirilmesi yönünde ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Ulusal Ayrımcılıkla Mücadele Konseyi dün sivil ortaklıkları yasallaştırmak için mevzuat hazırladığını açıklayan bir basın açıklaması yayınladı.

Dragnea’nın yorumları dün Romanya Başbakan Yardımcısı Paul Stanescu’nun yaptığı bir açıklama sonrasında geldi. Başbakan, anayasanın değiştirilmesi ve eşcinsel evliliklerin yasaklanmasına yönelik önerilen referandumun Mayıs ayında gerçekleşeceğini söyledi.

Romen anayasası şu anda bir evliliğin eşler arasında olduğunu belirtiyor. Ülkede eşcinsel evliliğin muhalifleri, anayasayı değiştirmek istediklerini açıklar çünkü onlara göre evlilik açıkça yalnızca bir erkekle bir kadın arasında olabilir.

Dragnea’nın sivil ortaklık hakkındaki yorumlarına derhal Romen Ortodoks Kilisesi tarafından el konuldu.

Kilise sözcüsü Vasile Banescu, medeni ortaklıkları tanıtmaya yönelik herhangi bir girişimin evlilik ve ailenin önemindeki düşüşe katkıda bulunacağı ve ailenin Rumen toplumunda oynadığı belirleyici rolü değiştireceği anlamına geldiğini söyledi.

Romanya, Avrupa’nın homofobik ülkelerinden biri olarak görülüyor. Eşcinsel aktivite yasal, ancak eşcinsel çiftler yasal olarak tanınmıyor. Kilise, nüfus üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Yorum Yaz