Dünya Haberler

Rusya, ABD Seçimlerinde Facebook Propagandasıyla Amerikalı LGBT’leri Hedef Göstermiş!

GMag
Yazar: GMag

Belirtilenlere göre Rus hükümeti Facebook üzerinden yürüttüğü bir propaganda aracılığıyla eşcinsel Amerikalıları hedef göstermiş.

Rusya’nın seçimin gidişatını bozma çabaları büyük bir skandala dönüşmüştü. Belirtilenlere göre Rusya’nın ABD seçmenlerini hedef gösteren paylaşımları ve sayfaları öne çıkarmak için Facebook’a para ödediği ortaya çıktı.

Bu ay Rusya’nın seçimlerinde bir grup azınlık seçmeni hedef aldığına dair birtakım karmaşık iddialar ortaya atılmıştı.

Rus propaganda ajansları tarafından yönetilen sayfaların içinde ‘LGBT United’ da yer alıyor.

Washington Post’un belirttiğine göre Rusya tarafından ABD seçmenlerine hedef gösterilen diğer sayfaların arasında ‘Blackvisits’, ‘United Muslims of America’, ‘Being Patriotic’, ‘Heart of Texas’ ve ‘Secured Borders’ da bulunuyor.

Sosyal medya analisti Jonathan Albright sayfaların etkisini inceledi.

Yaptığı incelemeye göre LGBT United sayfasının paylaşımları 5 milyondan fazla paylaşılmıştı.

Sayfa nadiren seçimlerden bahsediyor, daha ziyade LGBT bireylere hitaben içerikler düzenliyordu.

Ancak birden sayfada Cumhuriyetçi adayların tartışması açıldı ve Ted Cruz destekçilerinden birine çok ağır bir hakaret edilerek ağır ithamlarda bulunuldu.

Albright şöyle konuştu: “Bu sayfalarda kullanılan üslup çok çeşitlilik gösteriyor. Lezbiyen biri tarafından yönetiliyor gibi gözüken bir sayfada çok samimi ve konuşkan bir ton var, anne babalardan ve öğretmenlerden şikâyet edilmiş, genç ve eşcinsel olmanın zorluklarından bahsedilmiş.

“The English sayfası ise harika. Popüler paylaşımlardan birinde ‘Biseksüelim ve gurur duyuyorum!’ yazıyor.”

“Sayfaların amacı bir adayı desteklemekten ziyade oy vermeye teşvik etmeyi azaltmak.”

Ne hikmetse Rus hükümeti tarafından onaylı gönderilerin çoğuna –ki bunlar LGBT haklarını övüyor ve destekliyor- Rus sosyal medya platformlarından erişim yasak zira Rusya’nın eşcinsel ‘propagandası’ karşıtı yasaları buna izin vermiyor.

Bu durum ortaya çıktıktan sonra sayfalar Facebook tarafından kapatıldı.

Facebook’un İlkeler ve İletişim Başkan Yardımcısı Elliot Schrage bir blogda bu skandaldan bahsediyor.

Şöyle belirtiyor: “Son günlerde kapattığımız yaklaşık 470 hesap ve sayfa güvenlik ekibimiz tarafından organize tehdit olarak algılandı. Bu sayfaların birbirleriyle ilişkili olduğu tespit edildi ve muhtemelen Rusya tarafından yönetiliyorlar.”

Ayrıca daha keşfedilmemiş başka sayfalar da olabileceğini belirtti.

Schrage şöyle dedi: “Bu tür istismarlara baktığımız zaman şüphe bırakmadan hareket etmeye çalışırken oluşturulmuş geniş bir ağ görüyoruz. Ama bu bir kedi fare oyunu.

“Kötü oyuncular her zaman izlerini örtüp kimliklerini gizlemeye çalışmak için daha sofistike yollar seçmeye çalışıyorlar.

“Biz de bu sebeple onları yakalamak için yeni yöntemler ve yeni taktikler geliştiriyoruz. Ve tabii ki iç soruşturmamız halen sürüyor.

“Hükümet soruşturmacılarında bize yardımı dokunabilecek bilgiler olabilir ve yetkililerin bizim soruşturmacılarımızla paylaşacağı her tür bilgiye açığız.

“Politik söylevleri etkilemek için reklamlar ve başka mesajlar kullanmak artık organize bir siber saldırı haline geldi

“Bu demek oluyor ki tüm online platformların bu sorunu ele alıp bu konuda daha akıllıca davranması gerekiyor.”

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz