Anket Haberler

Seçmenler, Donald Trump’ı LGBT Hakları Konusunda Yerden Yere Vurdu!

GMag
Yazar: GMag

YouGov’ın The Economist için düzenlediği ankette ABD Başkanı Donald Trump’ın belli konularda nasıl bir iş çıkardığı soruldu ve sonuçlara göre seçmenler Başkan’ın LGBT hakları konusunda kötü bir iş çıkardığını söyledi.

Amerikalıların %44’ü Trump’ın LGBT haklarıyla ilgilenişini kuvvetle kötü bulurken %29’u Trump’ın bu konuda iyi bir iş çıkardığını söyledi. %27’lik bir kesim kararsız kaldı.

Ancak seçmenlerin azı bu konuyu bir anlaşma bozucu olarak görüyor. Sadece %2’lik bir kesim LGBT haklarını en önemli konu olarak görüyor.

Trump başa geçtiğinden beri sürekli LGBT gruplar tarafından sertçe Obama döneminde yapılan ilerlemeleri baltalamakla eleştiriliyor. Yetkililerinin mahkemelerde LGBT’lere uygulanan ayrımcılığın yasal olabileceğini tartıştığı Jeff Sessions tarafından yönetilen Adalet Bakanlığı, son zamanlardaki en büyük saldırısını LGBT eşitliğine yaptı.

Aynı zamanda birçok Cumhuriyetçi yetkili LGBT konularını sansürlemekle suçlanıyor. Beyaz Saray da Obama zamanında başlatılan Onur kutlamalarını iptal etti ve Ulusal AIDS Politikası’nı yok eden bir kararla HIV/AIDS Konusunda Başkanlık Danışmanlık Konseyi’ni kapattı.

Anket sonuçlarına göre Amerikalıların üçte biri transseksüel askerlerin ordudan atılmasını desteklerken, yarının biraz azı hizmet etmelerine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

İlginçtir ki Donald Trump’ın ismi soruya eklendiğinde sayılar çok da değişmiyor. ‘Donald Trump’ın orduda transseksüellerin hizmet etme yasağı getirmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?’ sorusuna %34 katılırken %48 katılmadı.

Beyaz Saray bu hafta yayınladığı bir politika belgesiyle ordudaki yasağı detaylarıyla anlattı.

Belgede transseksüellerin yüksek oranla kaygı, depresyon ve madde kullanımı gibi zihinsel rahatsızlıklara yakalandığı ve yüksek intihar düşünceleri yaşadıkları gibi suni iddialar yer aldı. 

Ancak seçmenler buna inanmıyor.

%45 transseksüel askerlerin ordunun işleyişinde hiçbir şey değiştirmediğini %10’u orduyu daha iyi yaptığını %26 ise kötü etkilediklerini söyledi.

 

 

Yorum Yaz