Editörün Seçtikleri Sinema

Sinema Tarihinin En İyi 22 LGBT Filmi

GMag
Yazar: GMag

Son birkaç yıla LGBT temalı filmler damga vurdu.

  • 2013’te Blue is the Warmest Color, Cannes’da Altın Palmiye ödülünü kazandı,
  • 2016’da Carol, 6 farklı dalda Oscar’a aday gösterildi,
  • 2017’de Moonlight tarihte bir ilki gerçekleştirdi ve ilk “En İyi Film” ödülünü kazanan LGBT filmi oldu.
  • 2018’de de, Call Me By Your Name en iyi film ödüllerine aday gösterildi.

Tabii ki LGBT sinema tarihi bundan ibaret değil. 90 yıl önce çekilen ve öncü bir etkisi olan Alman yapımı Mädchen in Uniform’un da yer aldığı bu listenin ilk 10 filmi, Rotten Tomatoes bilgileri ışığında derlendi.

22. Paris Is Burning (1991)

Jennie Livingston imzalı belgesel, New York’un drag balolarından geçilmediği altın zamanlarını anlatıyor. Filmde tek bir grubun değil, siyahiler, latinler, gayler ve transların genel kültürünün izlerini bulmak mümkün.

21. Law of Desire (1987)

Yönetmen Pablo Quintero bir mavi yakaya, Juan’a aşık oluyor fakat birliktelikleri fazla sürmüyor. Juan tarafından terkedilse de kendisinden aşk mektupları almaya devam etmek istediğini söyleyen Pablo, mektupları kendi hazırlayıp Juan’a gönderiyor ki, Juan sadece imzalayıp ona geri postalayabilsin.

20. Longtime Companion (1990)

AIDS hastalığını ve salgının gay topluluğunu nasıl etkilediğini ele alan ilk film olan Longtime Companion’ın yönetmeni Norman Rene, filmin yayınlanmasından 6 yıl sonra hayatını AIDS sebebiyle yitirmişti. Bu yönüyle izlemeye değer bir film.

19. Mädchen in Uniform (1931)

LGBT film tarihinin ilk yapımlarından olan Alman yapımı, Christa Winsloe’nin, Gestern und Heute adlı oyunundan esinlenilerek yazılmış. Filmde ailesi ve arkadaşları tarafından dışlanan bir kız çocuğu, öğretmenlerinden hoşlanıyor. Bir öğretmeniyle arkadaşlık olarak başlayan ilişkisi romantik bir gönül ilişkisine evrilince ve çevreleri tarafından öğrenilince ortaya büyük bir kaos çıkıyor.

18. Love, Simon (2018)

Herkesin kendince anlatmaya değer bir aşk hikayesi vardır. Fakat 17 yaşındaki Simon Spier, ailesine gay olduğunu açıklamak üzere ve bir yandan aşık olduğu sınıf arkadaşının cinsel yönelimi hakkında hiç bir bilgiye sahip değil.

17. La Cage aux Folles (1979)

Gay çift Renato ve Albin, oğullarını evlendirdikleri için mutlu ve gururlular fakat bir problem var. Gelinin babası ölümüne muhafazakar biri ve bu yüzden Albin, drag yeteneklerini kullanarak anne kılığına giriyor!

16. The Boys in the Band (1970)

Michael eski bir dostu için doğum günü kutlaması hazırlıyor fakat beklenmedik bir şekilde eski bir arkadaşı olan Alan ziyaretine geliyor. Alan, kesinlikle heteroseksüel fakat partideki herkes gay. Michael kimliğini Alan’dan gizlemeye çalışsa da bu konuda başarılı olamıyor ve işler feci bir yöne evriliyor.

15. All About My Mother (1999)

Kişisel yolculuğu oğlunu bir trafik kazasına kurban vermesi ile başlayan Manuela, babasını aramaya başlıyor. Bulduğunda ise trans olduğunu öğreniyor.

14. The Handmaiden (2016)

Bir cepçi ve bir sahne sanatçısı, varlıklı bir kadını baştan çıkartıp mirasına konmalarını sağlayacak bir plan yapıyor.

13. Tangerine (2015)

Hapishanedeyken kendisini pazarlayan kişi tarafından aldatıldığını öğrenen bir hayat kadını ve en iyi arkadaşı, ona ve yeni sevgilisine gerçek bir ders vermek için kolları sıvıyor.

12. The Crying Game (1992)

IRA üyesi Fergus, kaçırdıkları İngiliz asker Jody ile beklenmedik bir bağ kuruyor ve diğer IRA üyelerinin uyarılarına rağmen yakınlaşmaktan kendini alamıyor. İşler gittikçe sarpa sarıyor.

11. Dallas Buyers Club (2013)

1980’lerin ortasında geçen filmde, elektrikçi Ron Woodroof AIDS olduğunu öğreniyor. Yaşamak için 30 günü kalan Ron, umutsuzluğa kapılmak yerine tedavi ve ilaç peşine düşüyor. Jared Leto’nun da yer aldığı film, izleyenlere heyecan ve dramayı harika bir biçimde sunuyor.

10. Victim (1961)

Yayınlandığı dönemde İngiltere’nin en cesur yapımlarından kabul edilen filmde, Dirk Bogarde hırsızlık yapan bir arkadaşını savunan bir avukatı canlandırıyor.

9. BPM (2017)

Nathan 1990’larda Paris’te AIDS aktivist grubuna katılan genç bir erkek. Haftalık toplantılara katılıyor ve protestolarda yer alıyor.

8. Milk (2008)

Harvey Milk, İskoç sevgilisi ile New York’u terk edip San Francisco’ya yerleşiyor. Bir kamera dükkanı açan ve muhitini gay ve lezbiyenler için bir merkez haline getiren Milk, 1977’te Danışmanlar Kurulu’na seçiliyor. Bir sonraki yıl ise Josh Brolin tarafından canlandırılan Dan White, Milk’i öldürüyor.

7. God’s Own Country (2017)

Ailesinin çiftliğinde sıkıntıdan patlayana kadar çalışan Johnny Saxby, Romanyalı bir göçmen ile tanışınca hayatı değişiyor. Hayatında ilk defa başa çıkmak zorunda kaldığı duygular ile uğraşan Johnny ile göçmen arasında özel bir bağ kuruluyor ve ikisinin de hayatı değişiyor.

6. A Fantastic Woman (2018)

Marina ve Orlando birbirine aşık bir çift ve geleceği planlamaya çalışıyorlar. Marina’nın doğum gününü kutladıkları bir akşam fenalaşan ve hastaneye kaldırılırken hayatını kaybeden Orlando, Marina’ya şüpheyle yaklaşılmasına sebep oluyor. Cinsel kimliği nedeniyle Orlando’nun ailesi tarafından suçlanan Marina, yılmadan zorluklara göğüs geriyor.

5. Blue Is The Warmest Color (2013)

15 yaşındaki Adele’in emin olduğu iki şey vardır; o bir kızdır ve kızlar erkeklerle çıkar. Bir gün büyük meydanda Emma’nın mavi saçlarını farkediverir ve işte o an hayatının değişeceğini anlar. Kendi ergenlik sorularıyla yapayalnız, bakışlarını kendine ve başkalarının bakışlarını kendine çevirir. Emma’yla yaşadığı aşkı bir kadın olarak, bir yetişkin olarak yaşamaktadır. Fakat Adele ne kendisiyle ne ailesiyle ne de bu absürd dünyayla barış yapmayı becerememektedir. Abdellatif Kechiche tarafından yönetilen filmin başrollerini Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos ve Catherine Salée paylaşıyor.

4. Carol (2015)

Therese Belivet, görür görmez Carol’a aşık oluyor ve 1950’lerin Manhattan’ında bir aşk kovalamacası başlıyor. İkili arasında çabuk bir bağ kuruluyor fakat sonuçlar beklenmedik şekilde oluyor.

3. Call Me By Your Name (2018)

1983 yazı ve 17 yaşındaki Elio Perlman ailesi ile İtalya’daki yazlığında vakit öldürüyor. Babasının asistanı olan Oliver ile tanıştıktan sonra ise hayatı değişiyor. Elio ve Oliver yaz boyunca hayatlarında sonsuza dek iz bırakacak şekilde yakınlaşıyor.

2. Moonlight (2017)

Miami’de büyüyen genç bir siyahinin hikayesini anlatan film, kazandığı ödülü hakediyor. Film, gencin büyüme sürecinde karşılaştıklarını ve topluluğu tarafından gördüğü nezaketi, desteği ve sevgiyi anlatıyor.

1. Brokeback Mountain (2006)

İkisi de sert koşullar altında yaşayan bir çiftçi bir de kovboyun yolları bölgedeki Brokeback Dağı’nda kesişir. Bu dağdaki çiftlikte tanışan ikili arasında zamanla bir çekim oluşur ve günlerini birlikte geçirmeye başlarlar. Bu birliktelik son derece içten ve duygusal bir boyut kazanır.

Ünlü Tayvanlı yönetmen Ang Lee’nin E. Annie Proulx’un meşhur hikayesinden uyarladığı film, destansı bir aşkı tüm incelikleriyle yansıtıyor beyazperdeye. Kısa bir sürede eşcinsel temalı sinema örneklerinin en önemlilerinden biri haline gelen yapıt Akademi Ödülleri’nde üç kategoride Oscar ödülüyle onurlandırılmıştı.

Yorum Yaz